
Udało mi się sfotografować sowę w Łazienkach Królewskich. Siedzi w dziupli na wysokim drzewie i zasłaniana jest licznymi gałązkami tak, że trudno ująć ją między nimi. Fotografowałem teleobiektywem z dodanym dwukrotnym telekonwerterem. Pójdę sfotografować ją jeszcze raz, tym razem z użyciem statywu, mam nadzieję, że uda mi się zrobić ostrzejsze. Przy większej głębi ostrości zasłaniające gałązki będą maiły wyraziste krawędzie i łatwiej je będzie wyciąć. Na tym zdjęciu, jeśli się dobrze przyjrzeć, widać miejsca poprawek.
Szukałem w atlasie Sokołowskiego „Ptaki polskie” co to za gatunek, ale podobnej sowy do tej na fotografii nie znalazłem. Może ktoś wie, to proszę niech podpowie.
* * *
Aparat Canon EOS R. Obiektyw EF 100-400 mm F/4-5.6L IS USM + Extender 2× III. Ogniskowa: 800 mm. Tryb pomiaru ekspozycji: szacowany. Tryb fotografowania: Fv. Przysłona: f/11. Migawka: 1/500 s. Korekta ekspozycji: 0.0 EV. ISO auto: 640. Programy graficzne: Capture One 22, PhotoShop CS-5PL.
Chyba znalazłem. To Rybiarka duża, gnieździ się w dziuplach na wysokich drzewach blisko rzek, jezior i stawów, a żywi się rybami. To by się zgadzało, bo drzewo na którym sowę sfotografowałem jest w odległości około 30 metrów od brzegu stawu w Łazienkach Królewskich, w którym zawsze jest pełno karpi. A co najważniejsze, jest podobna do tej ze zdjęcia w Wikipedi.

Rybiarka duża. Fot. Wikipedia.
Szybka konsultacja z moim wnukiem – prawdopodobnie puszczyk. 🙂 P.S. W oryginalnym e-mailu w ogóle nie ma zdjęcia!