Moje książki

2024. Instytut Techniki Lotniczej WAT. Kształcenie. Badania+Rozwój. Album fotograficzny. Wydawnictwo Wojskowej Akademii Technicznej.  W druku.

02024 Album fotograficzny. Szukam wydawnictwa.

2024 – „Instytut Techniki Lotniczej WAT. Kształcenie – Badania – Rozwój” – album fotograficzny. Nakład 100 egz. Wydawnictwo Wojskowej Akademii Technicznej. 

Helion-cover-OFOTO4-4

2018 – Nakład 3000 egz. „Książka o fotografowaniu” wyd. IV zmienione i rozszerzone – Wydawnictwo HELION.

W porównaniu z wydaniem III „Książka o fotografowaniu” w wydaniu IV została poważnie zmieniona, a zmiany są dwojakiego rodzaju. W poprzednim wydaniu znaczna część książki poświęcona była fotografowaniu na filmach fotograficznych, w wydaniu IV tematy te są także poruszane, ale w kontekście możliwości technologii cyfrowej, cyfrowego przetwarzania, a także doskonalenia dawniej zrobionych fotografii na filmach. Najważniejsze rozdziały: „O wyobraźni i komponowaniu”, „O portrecie i fotografowaniu osób” o fotografowaniu architektury i o podobnej tematyce.

KONSTRUKTOR

2016. Nakład 3000 egz. „KONSTRUKTOR„. 26 rozmów z Andrzejem Frydrychewiczem. Wydawnictwo GALAKTYKA

 Książka ilustrowana 276 fotografiami i rysunkami, składa się 26 rozdziałów-rozmów jakie prowadziłem przez 2 lata (2011 – 2013) z najwybitniejszym polskim konstruktorem lotniczym mgr inż. Andrzejem Frydrychewiczem, Głównym Konstruktorem zakładów PZL-Okęcie aż do ich sprzedania Hiszpanom.  Przedstawione są w niej nie tylko takie konstrukcje jak Wilga, Kruk, czy Orlik, ale także wiele innych projektów, z których pracena nad samolotem pola walki Skorpion są najbardziej interesujące a ich przerwanie karygodne. W czasie comiesięcznych rozmów towarzyszyłem pracom projektowym nad najnowszy projektem, pierwszego polskiego cywilnego samolotu odrzutowego Flaris oraz dwóch innych: Osa i akrobacyjny Harnaś, a relacje z tych spotkań dają wyjątkowo dużo wiedzy o sytuacji w jakiej znalazła się Polska. W książce przedstawionych jest wiele spraw nigdy nie ujawnianych, choćby projekty dla  koncernu Airbus.

Zdjęcia-cyfrowe..

2011 – Nakład 5000 egz. Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available Light do HDR”– Wydawnictwo HELION. 

Książkę napisałem dla tych fotografujących, dla których fotografia cyfrowa nie jest wymarzonym darem wyzwalającym od trudów samodzielnego myślenia, ale technologią otwierającą obszary wcześniej niedostępne. Umiejętność tworzenia obrazów cyfrowych w technice High Dynamic Range imaging (HDR) pozwala fotografowi uniknąć trudności niemożliwych wcześniej do pokonania bez dodatkowych, często kosztownych narzędzi, lub niemożliwych do pokonania żadnym znamy poprzednio sposobem. Utrwalenie na fotografii pejzażu w fascynującym oświetleniu naturalnym, sfotografowanie zabytkowego wnętrza ze wszystkimi niuansami światłocienia, fotografowanie w sytuacji wyjątkowo dużych kontrastów lub w bardzo słabym, wieczornym oświetleniu, jest teraz dzięki HDR możliwe, bo dla HDR każde oświetlenie jest dobre. Pierwszy rozdział książki poświęciłem Erichowi Salomonowi, pionierowi techniki Available Light, kolejne traktują o fotografowaniu aparatami cyfrowymi w różnych warunkach oświetlenia zastanego, naturalnego lub sztucznego, oraz o technice HDR w zastosowaniu do różnych tematów.

Książka-o-fotografowaniu

2009 – Nakład 12000 egz. „Książka o fotografowaniu” wyd. III rozszerzone – Wydawnictwo HELION.  

.„Książka o fotografowaniu” jest rozwinięciem bestsellerowej książki „O fotografowaniu”. Miała 3 wydania, każde znajdowało się na także liście bestsellerów. Rozszerzone wydanie III nie jest już dostępne. „Książka o fotografowaniu” przeznaczona jest dla ambitnych fotoamatorów, których interesuje fotografia kreatywna, którzy chcą świadomie kształtować obraz fotograficzny zarówno pod względem technicznym jak i kompozycyjnym. Tym, którzy chcą rzeczywiście doskonalić swoje umiejętności książka jest pomocna również w taki sposób, że każda fotografia ma dołączony obszerny opis wykonania zdjęcia z komentarzem, oraz metryczkę z parametrami technicznymi – jest to jakby druga książka w książce.

Książka-o-fotografowaniu-dzieci-

2008 – Nakład 3000 egz. „Książka o fotografowaniu dzieci” – Wydawnictwo ZNAK. 

Beauty-of-the-New-Style-Church

2008 – Nakład 2000 egz. „Beauty of New Style Church” – Wydawnictwo ZHONG GUO WEN HUA CHU BAN SHE, PEKIN.

Książka-o-fotografowaniu

2005 – Nakład 3000 egz. „Książka o fotografowaniu” wyd. II – KOROPRINT / MROCZEK s.c. Książka na liście Bestsellerów.

Leszno

1997 – Nakład 10000 egz. „LESZNO” Wersja polska, angielska, niemiecka. Wydawnictwo Mroczek s.c. na zlecenie Urzędu Miasta Leszna. 

Wielkopolska-2

1994 – Nakład 10000 + dodruk 6000 egz. „Wielkopolska„, wersja polska i niemiecka.  – Wydawnictwo MEDYK  Stowarzyszenia Lekarzy i Pielęgniarek przy szpitalu w Kościanie. 

Nowe-kościoły-w-Polsce

1991 – Nakład 20000 egz. „Nowe kościoły w Polsce” – Instytut Wydawniczy PAX

O-fotografowanioui.

1989 – Nakład 50000 egz. „O fotografowaniu” wyd II – Wydawnictwo WATRA. Książka na liście Bestsellerów.

O-fotografowanioui.

1987 – Nakład 30000 egz. „O fotografowaniu” wyd I – Wydawnictwo WATRA. Książka na liście Bestsellerów.

Ty-i-twój-dom

1987 – Nakład 100000 egz. „Ty i twój dom” – Wydawnictwo WATRA. Książka w języku rosyjskim na eksport.

Majsterkowanie-i-naszu-dom-2

1987 –  Nakład 50000 egz. „Majsterkowanie i nasz dom” wyd II – Wydawnictwo WATRA. 

Majsterkowanie-i-naszu-dom-1

1985 – Nakład 50000 egz. „Majsterkowanie i nasz dom” wyd I – Wydawnictwo WATRA.

Zwycięstwo-przed-dogrywką-2

1973 – Nakład 10000 egz. „Zwycięstwo przed dogrywką” wyd II – Instytut Wydawniczy PAX. 

Zwycięstwo przed dogrywką 1

1971 – Nakład 10000 egz. „Zwycięstwo przed dogrywką” wyd I – Instytut Wydawniczy PAX. 

Samolot-w-sosie-własnym-jako-Obiekt-inteligentny-1

1967 – Nakład 10000 egz. „Samolot w sosie własnym”  – Instytut Wydawniczy PAX.

12 odpowiedzi na „Moje książki

  1. Fotorys pisze:

    „O fotografowaniu” to książka z czasów mojej młodości. 😉
    A „Książka o fotografowaniu” to już całkiem fajna pozycja dla miłośników fotografii.
    Pozdrawiam serdecznie…

  2. bakulik pisze:

    Czytam właśnie książę „Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym” i jestem w rozdziale o fotografowaniu architektury. Wspomina tam Pan o własnym pomyśle nt. wykorzystania ruchów stabilizowanej matrycy w celu uzyskania funkcjonalności obiektywów typu tilt/shift. Nie wiem, czy jest Pan świadomy, że taka funkcja została już wdrożona, a aparat, który ją realizuje, miał Pan nawet w ręku. Pentax w modelu K-7 (rocznik 2009) wprowadził funkcję „Dostosowanie kompozycji” która co prawna nie pozwala na pokłony matrycy, a jedynie na jej przesuwanie wzdłuż obydwóch boków, jednak dodatkowo daje możliwość obracania nią wokół osi prostopadłej do jej płaszczyzny. Kolejne modele (K-5, K-3, również K-50, nie wiem, jak inne) także taką funkcję posiadają.

    Gdy skończę czytać książkę, planuję napisać o niej kilka słów na moim blogu.

    Pozdrawiam serdecznie
    Łukasz Bakuła

    • aamroczek pisze:

      Pożyczyłem kiedyś pentaxa K-7 i zrobiłem nim zdjęcia w modelarni lotniczej a także u zegarmistrza. Nie miałem do teraz pojęcia o takich jego możliwościach, nie czytałem instrukcji, zrobiłem po prostu trochę fotografii i aparat oddałem. Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na to rozwiązanie zastosowane przez pentaxa, powinienem to wiedzieć pisząc książkę a nie wymądrzać się. Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
      Andrzej A. Mroczek

      • bakulik pisze:

        Nie chodzi o wymądrzanie się, po prostu system cyfrowy Pentaxa jest mało popularny i nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie „smaczki” oferuje. 🙂 Oprócz funkcji „shift” system stabilizacji matrycy może np. automatycznie „na żywo” korygować przechylony horyzont spowodowany niepoziomym trzymaniem aparatu oraz śledzić gwiazdy podczas długiego naświetlania (w połączeniu z odbiornikiem GPS aparat wie, jaką trasę na niebie wykonują gwiazdy widziane z danego miejsca na Ziemi i tak przesuwa matrycę w czasie ekspozycji, by ślad ich światła pozostał punktowy).
        Pozdrawiam!

  3. aamroczek pisze:

    Fotografowałem pentaxami: ME Super a potem Pentax 6×6, Pentax 67 i Pentax 678 II, ale ostatecznie. gdy zacząłem fotografować aparatami cyfrowymi, przerzuciłem się na Canona i przestałem śledzić nowości Pentaxa. Kilka lat przedtem, nim zacząłem pisać „Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym”, jeden z miesięczników zaproponował mi pisanie felietonów co miesiąc. Napisałem 3, żeby był zapas na wszelki wypadek. Pierwszy zamieścili, drugi został zamakietowany ale już nie wydrukowany, a trzeci to był z tym pomysłem ruchomej matrycy – został odrzucony i na tym się ta współpraca skończyła. No i pisząc książkę wspomniałem o tym, bez wiedzy, Moje niedopatrzenie) że Pentax wymyślił to znacznie wcześniej, skoro zdążył wprowadzić do produkcji. To taka histryjka, o tyle pouczająca, że jak jest jakaś możliwość to wiele osób może ją dostrzec, a kto ma możliwości i odwagę, ten realizuje i zbiera profity.
    Pozdrawiam!
    AAM

  4. nh1949.art pisze:

    „Książka o fotografowaniu” wydanie IV się ukaże?

  5. aamroczek pisze:

    Tak. Książka jest już po korektach, jeszcze tylko okładka i zostanie skierowana do druku. Pozdrawiam.

  6. bakulik pisze:

    Dzień dobry,
    ten wpis chciałem zamieścić pod postem z 3. lutego ze zdjęciem płyty nagrobnej Łukasza Górki, ale niestety komentarze pod wpisami są wyłączone. Piszę więc tutaj, mając nadzieję, że nie robię tego wbrew woli Autora bloga.
    Chciałem tylko krótko napisać, że po tegorocznych wakacjach spędzonych w Wielkopolsce przypomniałem sobie o Pana albumie ze zdjęciami z tego regionu, który już kiedyś chciałem zakupić, ale, niestety, nie był nigdzie dostępny. Teraz, po powrocie z wojaży, zajrzałem na portal aukcyjny i znalazłem egzemplarz pierwszego wydania po czym niezwłocznie go nabyłem i dzisiaj do mnie dotarł. 🙂 Ładnie wydany, fotografie świetne, a po szybkim pierwszym przejrzeniu okazało się, że wiele z przedstawionych miejsc udało nam się odwiedzić, a jedną z takich wizyt chciałbym się pochwalić. Otóż w trakcie zwiedzania bazyliki w Poznaniu zostaliśmy (my, czyli grupa turystów oprowadzanych przez panią przewodnik, a wśród nich ja z moją żoną i córką) niespodziewanie zaproszeni do wnętrza Kaplicy Królewskiej zwanej Złotą. A zaprosił nas ksiądz proboszcz, który właśnie pokazywał tę kaplicę swoim gościom z Włoch. Przejął funkcję przewodnika i opowiedział kilka słów o tym miejscu. Oczywiście nie omieszkałem zrobić kilka zdjęć, np. takie: https://bakulik.files.wordpress.com/2021/08/mieszko_i_boleslaw.jpg – właśnie widok tego pomnika przypomniał mi o Pana albumie (wszak jego wizerunek widnieje na okładce) i w ten sposób wracamy do powodu zamieszczenia mego komentarza. 🙂
    Przy okazji dodam, że z ciekawością przeczytałem wpis o historii wydania albumu. Dobrze, że udało się go wydać, mimo niekorzystnych warunków.
    Pozdrawiam
    Łukasz Bakuła

    • aamroczek pisze:

      Dziękuję za obszerny wpis. Nie wiem dlaczego nie udało się go umieścić pod fotografią płyty nagrobnej Łukasza Górki. Są tam wpisy. Pana fotografia posągów Mieszka I i Chrobrego ma lepsze barwy niż moja fotografia w albumie, ale ja robiłem zdjęcie na filmie odwracalnym, światło od witraży jest pomarańczowe i nie byłem w stanie wyrównać filtrami a skany robione były w drukarni w Słowenii i na to nie miałem wpływu. Teraz są możliwości jakich dawniej nie było. Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu dobrych fotografii.

      Andrzej A. Mroczek

Skomentuj