Portret chłoporobotnika – fotografia niecenzuralna

To jest chłoporobotnik, szeregowy przedstawiciel rządzącej w PRL klasy, który po wykonaniu normy czeka na przystanku PKS-u na warszawskiej Pradze. Nie spił się piwem, bo piwa nie dowieźli – śpi, bo wstał o 4-tej, żeby zdążyć na autobus pekaesu i o 7-mej być w robocie. Bieda powojennych lat 50-tych na jednym obrazku. Zdjęcie niecenzuralne. Aparat Praktisix, obiektyw Meyer Primotar E 1:3,5 80 mm, film FOTOPAN.

Mam w pamięci fotografię z początków lat 30-tych także ubiegłego wieku, zrobioną na szybowisku w Bezmiechowej w Górach Słonnych. W Bezmiechowej i w nieodległej Ustianowej były najsłynniejsze polskie szybowiska z których startowano po światowe rekordy. Tadeusz Góra za przelot na odległość 577,8 km, z Bezmiechowej do wsi Soleczniki Małe w okolicy Wilna, nagrodzony został Medalem Lilienthala, najwyższym odznaczeniem dla szybowników, który ledwo co ustanowiony został przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI; Wanda Modlibowska, która ustanowiła 5 rekordów polski, w Bezmiechowej pobiła rekord świata w długotrwałości lotu na szybowcu Komar. Utrzymywała się w powietrzu nad górami Słonnymi przez całą dobę. Dokładnie: 24 godziny, 17 minut, 24 sekundy. Na fotografii z Bezmiechowej, która utkwiła mi w pamięci, kilku miejscowych górali dźwiga na szczyt góry szybowiec wyczynowy SG-3, skonstruowany przez Szczepana Grzeszczyka. Oni także, jak chłoporobotnik sfotografowany 20 lat później na warszawskiej Pradze, mieli dziurawe portki pocerowane sznurkiem. Gumiaków nie mieli, byli boso.  

Reklama

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.