Zdjęcia ze Mszy Świętej na krakowskich Błoniach niecenzuralne w PRL

W Mszy Świętej, odprawionej dziesiątego czerwca 1979 roku na krakowskich Błoniach, udział wzięło około 1,5 miliona osób. Pierwsza fotografia nie pokazuje całego zgromadzenia, które sięgało aż po Aleje Trzech Wieszczów. Druga także była niecenzuralna i w czasach PRL nigdy nie została opublikowana . Cenzura działała bardzo czujnie i bezwzględnie, a także na wyrost i nie zezwoliła na publikację fotografii Mszy Świętej na lotnisku Nowego Targu, na której w niewyraźnie przedstawionych na zdjęciu kwiatach dopatrzyła się czapek górników stojących przed ołtarzem, Zdjęcie z nocnego czuwania młodzieży na błoniach u podnóża Jasnej Góry, która zamieściłem poprzednio,  także było niecenzuralne. Przypominam to przy okazji tym, którzy już zapomnieli w jakich wielostopniowych ramach zniewolenia żyli, a młodym, którzy urodzili się już w Polsce wolnej, żeby docenili wolność jaką mogą się teraz cieszyć.

*   *   *

Zdjęcia panoramowe złożone zostały z kilku klatek. Fotografowałem ze wzgórza pod Kopcem Kościuszki. Pierwsze zrobione zostało teleobiektywem lustrzanym o ogniskowej 500 mm, zbliżenie ołtarza i Jana Pawła II podczas wygłaszania homilii, teleobiektywem o ogniskowej 1100 mm.

Reklama

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s