Kilka fotografii Ojca Świętego Jana Pawła II na podtrzymanie zanikającej pamięci.

*   *   *

Podczas pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski fotografowałem dla tygodnika społeczno-kulturalnego Kierunki zgromadzenia wiernych w Warszawie, na Jasnej Górze i przed katedrą w Częstochowie, w Wadowicach, Gnieźnie, w Nowym Targu, Krakowie, łącznie opublikowałem w Kierunkach osiem całostronicowych fotoreportaży. Tu parę fotografii fotografii z Jasnej Góry ku pamięci. Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Pamiętacie?

Na wałach klasztoru Paulinów na Jasnej Górze papież Jan Paweł II w towarzystwie księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa 1000-lecia.

Nocne czuwanie młodzieży na błoniach pod klasztorem jasnogórskim.

*   *   *

Fotografowałem aparatem Praktica LLC z obiektywem Meyer Orston 50 mm f/1.8, na filmach FOTOPAN HL o czułości 400 ASA. Ponieważ do fotografowania z dużych odległości miałem dwa obiektywy lustrzane, jeden ZM 5A 500 mm f/8, oraz MTO-1000A 1100 mm f/10.5, które  wymagały bardzo szybkich migawek, co najmniej 1/500 s, lepiej 1/1000 s. Obiektywem 500 mm można było fotografować na filmach HL w pełnym słońcu, ale już w cieniu nie, bo czas koniecznej ekspozycji wydłużał się ponad dopuszczalną miarę. Z obiektywem 1100 mm było oczywiście jeszcze gorzej. Z konieczności wypraktykowałem swój sposób wywoływania, który okazał się użyteczny i stosowałem go później jako normalny. Opisałem go w rozdziale „Fotopan HL ma 1600 ASA, albo więcej…” w książce „O fotografowaniu”, pierwszej, po której powstała „Książka o fotografowaniu „i trzy jej wznowienia. Taka to historia…

Reklama

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s