Krótkie westchnięcie o roli cienia w fotografii

O roli światła w fotografii napisano bardzo wiele rozpatrując szczegółowo takie aspekty jak kierunek oświetlenia. oświetlenie rozproszone lub skupione, jasność; barwy itp. Cień nie doczekał się tak dokładnej analizy a przecież jego znaczenie jest prawie równorzędne. Nie ma cienia bez światła, to oczywiste, ale cień cieniowi nie równy, może tyć intersujący a nawet może być tematem fotografii. Trochę rozmyślań na temat cienia chciałem zamieścić w IV wydaniu Książki o fotografowaniu, ale sprawa upadła, bo mój Wydawca jest zdania, że takich już nikt teraz nie potrzebuje, wszystko mają ludzie w Internecie. 

 *   *   *

Aparat Canon EOS R. Obiektyw RF 24-105mm F4L IS USM.  Ogniskowa obiektywu: 98 mm. Tryb pomiaru ekspozycji: szacowany. Tryb fotografowania: Fv. Przysłona: f/11. Migawka: 1/125s. Korekta ekspozycji: 0.0 EV. ISO auto: 125. Programy graficzne: Capture One 22, PhotoShop CS-5PL.

Reklama

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Krótkie westchnięcie o roli cienia w fotografii

  1. Czy ten wydawca to nadal „Helion”? Siedzi tam ktoś, kto nie rozumie różnicy między informacjami z Google’a (skądinąd pożytecznymi) i dobrze napisaną (i wydaną) książką, do której się wraca. Mnie też nie chcieli wydać dodruku mojego „Kalejdoskopu”, mimo że wciąż sporo ludzi o nią pyta. Cóż, wydawcy mają swoją filozofię, rzadko zbieżną z filozofią autorów…

  2. aamroczek pisze:

    Spróbuj zainteresować swoją książką inne wydawnictwo. Może Galaktyka by Ci wydała. Ja odłożyłem to co napisałem i przestałem się tym zajmować.

Możliwość komentowania jest wyłączona.