Zaburzenia za wirującym walcem, w świetle lasera zielonego

Może to zdjęcie kogoś zainteresuje. Przedstawia zawirowania jakie powstają za wirującym walcem zanurzonym w przepływającej wodzie. Zdjęcie zrobiłem w  tunelu hydrodynamicznym Wojskowej Akademii Technicznej podczas ustalenia warunków ekspozycji przed fotografowaniem prowadzonych w nim badań. Obiekt, walec wirujący w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, zanurzony był w wodzie napełnionej mikro drobinami pyłu, które odbijając światło miały wyznaczać ślady ich przemieszczeń, a w sumie obraz powstających zawirowań. Walec i przestrzeń za nim, oświetlana była od dołu wiązką lasera zielonego przemieszczająca się szybko w pionowej płaszczyźnie, w dobranym kącie od lewej do prawej i odwrotnie. Trudność fotografowania polegała na dobraniu właściwego czasu naświetlania dla każdej pary prędkości ruchu wody i prędkości obrotowej wirującego walca. Przy zbyt krótkim czasie naświetlania ślady poszczególnych pyłków na fotografii były zbyt krótkie, aby ich obraz pokazywał dokładnie co się dzieje, natomiast przy za długim czasie ekspozycji opływ z górnej części walca mieszał się ze strugami z dolnej jego części i obraz opływu stawał się nieczytelny. Na górnej części obracającego się walca woda przyśpieszała do większej prędkości, na dolnej była hamowana, w efekcie co chwila następowała wymiana kierunku strug i ich śladów w przestrzeni za walcem. Na zdjęciu moment, w którym strugi spod walca przebiły się przez strugi z górnej powierzchni walca. Pięknie to widać na obrazie video odtwarzanym w zwolnionym tempie. Gdy już wiedziałem jakiego czasu naświetlania należy użyć dla odpowiednich szybkości przepływu i obrotu, chciałem zrobić zdjęcia piłki pingpongowej, żeby pokazać co się dzieje z piłką tenisową, gdy zawodnik nada jej ruch obrotowy, celem wywołania siły bocznej, która zakrzywi tor lotu piłki. Ale nie zawsze chcieć oznacza móc. Pokazuję co zrobiłem, kto pomyśli sam dojdzie do tego, że oprócz poziomej siły oporu walca, powstaje prostopadła do niej na skutek jego wirowania.

*   *   *

Aparat Canon EOS 1D X. Obiektyw EF 24-105mm F4L IS USM.  Ogniskowa: 105 mm. Tryb pomiaru: matrycowy. Tryb fotografowania: Av. Przysłona: f/22, Migawka: 0,4 s. Korekta ekspozycji: 0.0 EV. ISO auto: 400. Programy graficzny: PhotoShop CS-5PL.

 

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.