W brzuchu wiatraka

To kolejna stara fotografia. W wersji kolorowej była zamieszczona w moim albumie pt. WIELKOPOLSKA. Stare sprawy. Wnętrze wiatraka kryje ogromną maszynerię napędu i młyna, w przeważającej części zrobione jest to wszystko z drewna i mogłoby nadal działać, gdyby nie konserwatorzy zabytków, którzy to uniemożliwiają. A szkoda. Nie jedyna. Na światową wystawę w USA, wysłano w 1038 roku do Nowego Jorku szybowiec Orlik, ten, który brał udział w konkursie na szybowiec olimpijski. Rok później wybuchła II wojna światowa i szybowiec już nie wrócił. Po przystąpieniu USA do wojny Orlik został zmobilizowany i wcielony do wojsk lotniczych, służył do treningu pilotów. Po zakończeniu wojny kupił go znakomity amerykański szybownik Mac Cready i… ustanowił na Orliku światowy rekord wysokości. Szybowiec z 1938 roku był używany przez kilkadziesiąt lat. W Polsce byłoby to niemożliwe ze względów na wymyślone przez biurokratów przepisy bezpieczeństwa. W Danii zachował się szczęśliwie inny przedwojenny polski szybowiec, WWS-3 Delfin. Prototyp Delfina powstał w Wojskowej Wytwórni Szybowców w Krakowie, co dla mnie osobiście ważne, w jego wykonaniu miał swój udział mój śp. Ojciec. Duńskiemu właścicielowi Delfina zaproponowano wymianę na nowoczesny polski szybowiec i się zgodził, ale… Gdyby Delfin wrócił do ojczyzny, wylądowałby w Muzeum Lotnictwa w Krakowie jako eksponat – a w Danii mógł cieszyć oczy widzów widokiem w locie. Pozostał.

*   *   *

Aparat Pentax 67, obiektyw SMC Pentax 6×7 45 mm f/4, film Provia 100F.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.