…za każdy kamień Twój… – pamiętacie?

To jest zdjęcie drzwi wejściowych od ulicy Zgoda w przedwojennym Banku Towarzystw Spółdzielczych, zajmujących kwartał między ulicami Jasną, Zgoda, Sienkiewicza i Złotą, w wielkiej kamienicy zwanej Domem pod Orłami. Można podziwiać staranność z jaką to wejście, przecież nie główne, wykonano, ale daję tu tą fotografię z innego powodu. To dokument tego co działo się w Śródmieściu Warszawy w dniach Powstania – kamienne płyty przechowały ślady uderzeń pocisków i odłamków. Gdy na koniec korekty wyostrzałem zdjęcie, wpadłem na pomysł aby policzyć te liczne rany w kamieniach. Ile na metr kwadratowy? Na fotografii jest powierzchnia może 35, może 40 m2. Liczyłem od góry, nie doszedłem do połowy gdy przy ponad 100 pomyliłem się i zrezygnowałem. Kto ma cierpliwość i ochotę niech policzy i pomyśli.

*   *   *

Aparat Canon EOS R. Obiektyw Canon TS-E 24.0 mm f/3.5 L II . Tryb pomiaru: matrycowy. Tryb fotografowania: Fv. Przesunięcie osi optycznej obiektywu: +5 mm. Pochylenie osi optycznej obiektywu: 0°. Tryb ustawiania ostrości: M, z funkcją barwienia krawędzi. Przysłona: f/8. Migawka: 1/400 s. Korekta ekspozycji: 0.0 EV. ISO auto: 160. Programy: Capture One 20 Pro, PhotoShop CS-5PL.

 

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.