Nowoczesna architektura, czyli 3 w 1

Na pierwszym planie kwiatki w betonowych donicach. Na drugim planie Rotunda w odsłonie numer 3. W tle biurowiec. Całą nowoczesność Warszawy zmieściłem na jednej fotce. A było tak: na rogu Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich bank PKO BP wybudował w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku Rotundę, budynek na rzucie okręgu, z charakterystycznym „ząbkowanym” dachem i całej elewacji z przeźroczystych szyb. Obok wyjątkowo oryginalnej architektury Super Samu na ulicy Puławskiej, Rotunda PKO BP była najbardziej oryginalnym architektonicznie budynkiem Warszawy. Tragiczna eksplozja gazu w 1979 roku zniszczyła budynek, zginęło 49 osób, a 110 zostało rannych. Budynek szybko odbudowano zmieniając jedynie szyby przeźroczyste na barwione i oddano do użytku. Z czasem odbudowana Rotunda okazała się za mało funkcjonalna, bank postanowił w jej miejsce wybudować nową. Rozpoczęły się spory z konserwatorami zabytków, bo Rotundę nr. 1 wpisano w rejestr, Rotundę nr. 2 bronił jeden konserwator, ale jego następca doszukał się nieścisłości w odbudowie i wydał zezwolenie na rozbiórkę i tak mamy teraz Rotundę nr. 3, trzykondygnacyjną, całkowicie inną, z wyjątkiem nazwy. Na zdjęciu w tle Rotundy jak stał poprzednio tak i teraz stoi biurowiec, ale ten jest w odsłonie nr. 2. Poprzedni, o architekturze typowej dla lat siedemdziesiątych ubiegłego weku był szpetny, ten piękny też nie jest ale wygląda, że będzie czysty. To wszystko co miałem do powiedzenia jest na fotografii. Aaa… jeszcze jedno. Wpisany do zabytków Super Sam o architekturze i konstrukcji rzeczywiście nowatorskiej, też nie istnieje. Miał został odbudowany przez Społem w innym miejscu, ale na przyrzeczeniach się skończyło. A PKiN postawiony przez Stalina w sercu Warszawy stoi i bronić go będą do ostatniej kropli krwi.

*   *   *

Aparat Canon EOS R. Obiektyw Canon TS-E 24.0 mm f/3.5 L II . Tryb pomiaru: matrycowy. Tryb fotografowania: Fv. Przesunięcie osi optycznej obiektywu: +10 mm. Pochylenie osi optycznej obiektywu: 0°. Tryb ustawiania ostrości: M, z funkcją barwienia krawędzi. Przysłona: f/8. Migawka: 1/400 s. Korekta ekspozycji: 0.0 EV. ISO auto: 200. Program: Capture One 20 Pro oraz PhotoShop CS-5PL.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.