Fotografia architektury – pomysł jest, z wykonaniem gorzej

W Warszawie na Placu Unii Lubelskiej, przy zbiegu ulic Marszałkowskiej i Polnej, stoi okazała, przedwojenna kamienica. Ten wysoki budynek kusił mnie do fotografowania z tego względu, że na fotografii można widzieć jednocześnie dwie ulice, każda ze swoją perspektywą. Inny sposób ujęcia tego budynku nasunął mi się dziś przypadkiem. Pomysł był taki, żeby nie tylko przesunąć oś optyczną obiektywu typu shift and tilt dla zlikwidowania perspektywy pionowej, ale także odchylić ją po to, żeby tylko ten budynek był w przestrzeni ostrości, a zabudowania na lewo i prawo od niego stawały się coraz mniej ostre, mniej wyraziste. No i takie zdjęcie zrobiłem, ale nie jest jeszcze dobre, bo nie wypośrodkowałem dokładnie płaszczyzny ostrości i prawa strona budynku, ta przy ulicy Marszałkowskiej, jest wyraźnie ostrzejsza od ściany przy ulicy Polnej. Także pora dnia o której fotografowałem nie była chyba najkorzystniejsza, fotografowałem tuż po 12, a wcześniej, o 11:20 sytuacja powinna być taka, że trzy strony tej kamienicy: wschodnia, południowa i zachodnia, będą jednocześnie oświetlone. To może być interesujące i postaram się tak ten budynek sfotografować. Czy będzie to interesująca fotografia to się jednak dopiero okaże.

*   *   *

Aparat Canon EOS R. Obiektyw Canon TS-E 24.0mm f/3.5 L II. Ogniskowa 24 mm. Przesunięcie osi optycznej: 8 mm. Odchylenie osi optycznej obiektywu 6°. Tryb pomiaru. matrycowy. Tryb fotografowania Fv. Przysłona f/8, Migawka 1/400 s. Korekta ekspozycji 0.0 EV. ISO auto: 100. Program: Capture One 20 Pro oraz PhotoShop CS-5PL

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozmaitości i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.