Długi Targ w Gdańsku w aplikacji Sun Locator Pro

Leszek Pękalski, znakomity fotografik z Sopotu, napisał w komentarzu do poprzedniego wpisu „Architektura: forma i światło”, że…Ileś tam lat temu miałem sfotografować PÓŁNOCNĄ pierzeję Długiego Targu w Gdańsku. Oświetla ją słońce tylko w czerwcu i tylko wcześnie rano: 4 -5. Teraz mógłbym to sobie sprawdzić nie ruszając się z domu… To prawda. Fotografowanie o tak wczesnej porze nie jest wygodne nawet gdy mieszka się stosunkowo blisko, bo żeby być na miejscu o godzinie czwartej, to nawet z Sopotu trzeba byłoby wstać dobrze przed trzecią. Postanowiłem więc zobaczyć czy jest to jedyna możliwość i wykorzystałem do tego oczywiście aplikację Sun Locator Pro, tym razem na tablecie, bo obraz jest znacznie większy niż daje smartfon. I rzeczywiście, żeby oświetlona była ta pierzeja Długiego Targu, której okna są po północnej stronie, trzeba wstać z łóżka przed brzaskiem. W dniu 18 maja 2020 roku wschód słońca jest o 4:35, Sun Locator Pro pokazuje sytuację z godziny 5:15 – myślę, że cienie rzucane przez budynki po północnej stronie Długiego Targu nie sięgają już wtedy domów po stronie południowej.

Pocieszające jest jednak to, że oświetlenie interesującej nas strony Długiego Targu nie trwa tylko kilkanaście minut, bo jeszcze o godzinie 9:25 słońce świeci wzdłuż tej ulicy. Na zrzucie z tabletu walcowaty słupek ustawiłem nad Fontanną Neptuna. Jego wysokość wynosi 100 m i gdyby Fontanna Neptuna była tak wysoka, to jej cień sięgałby aż do Ratusza.

Być może jest jeszcze okazja sfotografowania tej strony Długiego Targu o przedwieczornej Złotej Godzinie. W dniu dzisiejszym zachód słońca jest o godzinie 20:49, cień wieży Ratusza o godzinie 20:27 być może nie sięga fotografowanej stron, bo wieża Ratusza nie ma 100 m, a jej wierzyca jest smukła. Tak czy owak można się taką możliwością zainteresować, gdyby ktoś chciał fotografować domy na Długim Targu w Gdańsku. A w moim przekonaniu na pewno warto się zainteresować i wyposażyć w aplikację, która daje możliwość poznania sytuacji z oświetleniem rozmaitych obiektów w różnych miejscach, o różnych porach roku i doby, nie tylko w Polsce.

 

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Długi Targ w Gdańsku w aplikacji Sun Locator Pro

  1. Gdy wybralem się o 4 rano do Gdańska, by sfotografować PÓłNOCNĄ fasadę POŁUDNIOWEJ pierzei, nikt jeszcze nie słyszał o Sun Locatorze Pro i nawet o internecie, musiałem zawierzyć intuicji. Gdybym wiedział wtedy to, czego dowiedziałem się teraz, wstałbym później. 😉 Ale nie żałuję – doświadczenie było wyjątkowe; Dlugi Targ bez ludzi! Tak czy inaczej, dzięki, Andrzeju! Całe życie człowiek się uczy (nie tylko Duda).

    • aamroczek pisze:

      Teraz przez dwa miesiące też były okazje do fotografowania bez ludzi. Kto wykorzystał ten czas to ma, kto siedział w domu potulnie jak ja, ten nie ma. Całe życie człowiek czegoś może żałować…

Możliwość komentowania jest wyłączona.