Architektura: forma i światło

Ulica Morskie Oko, na Górnym Mokotowie w Warszawie, prowadzi od ulicy Puławskiej do parku o tej samej nazwie. Kilka lat temu wybudowano przy niej trzy luksusowe, dwukondygnacyjne budynki mieszkalne. Podobają mi się, postanowiłem więc – przy braku bardziej interesującego zajęcia – sfotografować te domy i pokazać na swoim blogu. Żeby jednak coś więcej z tego wynikało, dołożyłem zrzuty z ekranu smartfonu – użyłem bowiem aplikacji Sun Location żeby orientować się o której godzinie budynki będą najlepiej oświetlone, a także żeby pokazać jak zmieniają się barwy fotografowanych obiektów ze zmianą pory dnia i oświetlenia słonecznego. Zdjęcie ma ciepłe barwy, choć nie zrobione zostało o „złotej godzinie” bo ta, w dniu 16 maja 2020 roku trwała rano od godziny 4:39 do 5:30, a po południu od 19:35 do 20:26. Fotografowałem o 16:55, ponieważ później drzewa zasłaniają już słońce i budynki znajdują się w ich cieniu.

Zdjęcie w samo południe ma wyraźne niebieskawe zabarwienie. Południe to dobra pora na południową kawę, ale nie do fotografowania, cienie są krótkie i gęste, trzeba je czasem w procesie obróbki w programie graficznym odbarwiać żeby nie raziły.

Aplikacja Sun Location pozwala zorientować się o przybliżonej długości cienia fotografowanego obiektu, bo ten cylindryczny słupek ma wysokość 100 m i aplikacja odaje długość jego cienia. Aplikacja Sun Locator Pro jest bardziej rozbudowana, ponieważ nie tylko w sytuację bieżącą, w dniu pomiaru, ale można wpisać datę i zorientować się w oświetleniu z wyprzedzeniem – jeżeli w tym dniu nie będzie zachmurzenia, to oczywiste.

*   *   *

Aparat Canon EOS R. Obiektyw Canon TS-E 24.0mm f/3.5 L II. Tryb pomiaru. matrycowy. Tryb fotografowania Fv. Przesunięcie osi optycznej obiektyw: 6 mm. Przysłona f/6,3, Migawka 1/800 s. Korekta ekspozycji 0.0 EV. ISO auto: 320. Program: Capture One 20

 

 

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Architektura: forma i światło

  1. Andrzeju – nie ustaję w podziwie dla Twojego inżynierskiego umysłu! Naprawdę jestem pod wrażeniem!:)

  2. P.S. Ileś tam lat temu miałem sfotografowaćPÓŁNOCNĄ pierzeję Długiego Targu w Gdańsku. Oświetla ją słońce tylko w czerwcu i tylko wcześnie rano: 4 -5. Teraz mógłbym to sobie sprawdzić nie ruszając się z domu za pomocą polecanej przez Ciebie aplikacji…

Możliwość komentowania jest wyłączona.