Polowanie na srokę, zakończone operacją przeszczepienia oka

Kilka dni temu zamieściłem tu zdjęcia drozdów i gniazdo z ich pisklętami. Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że kolejnego zdjęcia piskląt w tym gnieździe już nie zrobię. Kilka razy o różnych porach przechodziłem koło drzewa z gniazdem, ale nie zauważyłem aby z gniazda wystawała chodźmy jedna główka, jeden dziobek. Podejrzewam wrony lub sroki. Dwie sroki budują swoje gniazdo w gęstej kępie wysokich krzaków w odległości dwudziestu kilku kroków. Przylatują, odlatują, możliwe, że zauważyły gniazdo drozdów. Zapolowałem dziś na nie, chciałem sfotografować w locie, ale to mi się nie udało. Uchwyciłem srokę na drzewie, ujęcie nieciekawe, do wyrzucenia, jednak nie wyrzuciłem i mi się nieoczekiwanie przydało. Udało mi się podejść bliżej srokę na ziemi z gałązką w dziobie. Była w głębokim cieniu i aparat, ustawiony do fotografowania ptaków w locie, zrobił zdjęcie z bardzo szybką migawką a w konsekwencji z czułością ISO 12800. Zdjęcie wyszło jak widać, czerń ptaka bez szczegółów, na dodatek głowa sroki to jedna czarna plama, bez widocznego oka. Byłbym zdjęcie wyrzucił, ale w czasie pandemii każdy z nas jest dobrym medykiem, więc wpadłem na pomysł, aby przeszczepić sroce oko z innego zdjęcia sroki, co zrobiłem. Na drugim zdjęciu sroka, która zgodziła się na transplantację. Na szczęście sroki nie wiedzą co to RODO i nie musiałem pytać o zgodę na wykorzystanie ich wizerunku.

 *   *   *

Aparat Canon EOS R. Obiektyw EF 100-400 mm F/4-5.6L IS USM + Extender 2× III. Ogniskowa 500 mm. Tryb pomiaru. matrycowy. Tryb fotografowania Fv. Przysłona f/10, Migawka 1/2500 s. Korekta ekspozycji 0.0 EV. ISO auto: 12800. Program: Capture One 20. Czułość ISO auto: 640. Programy: Capture One 20 + PhotoShop CS5 PL.

 

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Polowanie na srokę, zakończone operacją przeszczepienia oka

 1. Albo widzę na skrzydle oko albo sroki mają taki kamuflaż.

  • aamroczek pisze:

   Rzeczywiście, jest oko pobrane z drugiej sroki:)
   Przeniosłem i nie zauważyłem, je już jest i kliknąłem drugi raz i pobrałem dwa. Jedno wstawiłem we właściwe miejsce a tego pierwszego nie zauważyłem.
   Zaraz usunę i już go nie będzie. Sławku, dzięki za zwrócenie uwagi i poważanie za spostrzegawczość. Pozdrawiam.

 2. Ej tam. Ślepej kurze trafiło się ziarno i tyle.

Możliwość komentowania jest wyłączona.