Pomnik Ronalda Regana i dwie rzeźby w Parku Ujazdowskim

Między pomnikami Ignacego Paderewskiego a Wincentego Witosa miałem po drodze jeden jeszcze pomnik i dwie rzeźby, które sfotografowałem i pokazuję, bo warto. Skromny w formie Pomnik Ronalda Regana, który przyczynił się  do naszego uwalniania się od ZSRR, stoi w Alejach Ujazdowskich na przeciwko ambasady USA.

 

A ten gość to Gladiator. Rzeźba jest dziełem jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, Piusa Welońskiego, a ofiarowana została do Parku Ujazdowskiego przez księcia Emanuela Bułhaka, filozofa i fundatora dzieł sztuki.

W Parku Ujazdowskim uwagę zwraca dzieło Edwarda Wittiga, rzeźba kobiety w mało wygodnej pozycji na pniaku ściętego drzewa. Nie wiem czy inspiruje ona fotografików specjalizujących się w aktach, ale wiele dzieł z tej dziedziny sztuki fotograficznej na to by wskazywało, bo ustawiają swoje piękne modelki w dziwacznych miejscach i równie zaskakujących pozycji. Ale to nie moja działka, więc się nie będę mądrzył.

*   *   *

Canon EOS-1D X, obiektyw Canon EF 24-105 mm f/4L IS USM. Tryb ekspozycji M, ISO auto 100, przysłona 4.5, migawka: pomnik Regana 1/80 s, Gladiator 1/125 s, piękność na pniaku 1/250 s.

 

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Pomnik Ronalda Regana i dwie rzeźby w Parku Ujazdowskim

  1. Jak tylko nic Ci się nie rusza, jesteś świetny! 🙂 Ta rzeźba najniżej to chyba Wittiga? Dość słynna…

    • aamroczek pisze:

      Masz rację, to rzeźba Edwarda Wittga, tego, który dał Warszawie wspaniały pomnik lotnika, niestety zniszczony przez Niemców, ale odtworzony i stoi przy zbiegu alei Żwirki i Wigura z Trasą Łazienkowską. Czasem udaje mi się sfotografować co się rusza, ale tylko czasem:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.