„Stoi na stacji lokomotywa…

…stoi i sapie, dyszy i dmucha, żar z rozgrzanego jej brzucha bucha…” – kto nie pamięta tego uroczego wierszyka Juliana Tuwima? To się już nie wróci. Lokomotywy można oglądać jedynie w muzeach. Jest takie w Warszawie, bardzo skromne, niestety. Wykorzystałem je do pierwszych zdjęć obiektywem tilt and shift. Ustawianie głębi ostrości z wykorzystaniem odchylenia osi optycznej okazało się znacznie trudniejsze niż w wielkoformatowym sinarze. Sinar pozwalał łatwo ustalić niezbędną przysłonę obiektywu w zależności od kąta odchylenia osi optycznej i kształtu fotografowanego obiektu. Fotografowanie obiektywem TS-E nie jest tak wygodne, bo to, czy cały obiekt mieści się w głębi ostrości, czy jeszcze nie, trzeba ocenić samemu. Powiększenie obrazu na ekraniku wyświetlacza przy fotografowaniu w trybie Live View , oczywiście pomaga, ale najłatwiej ocenić ostrość na podłączonym do aparatu tablecie, na którym obraz jest duży, a można go jeszcze powiększyć 5 czy 10-krotnie. Kontrolę ostrości i manipulacje aparatem z tabletu (wielkość ISO, liczba przysłony i czas migawki)  umożliwia program DSLR Remote Control.

*   *   *

Canon EOS-1D X, obiektyw Canon TS-E 24.0 mm f/3.5 L II. ISO 200, tryb M, f/10, 1/320 s. Odległość ostrzenia 1,1 m. Przy takiej odległości nastawionej ostrości i przysłonie f/10, głębia ostrości jest w granicach od 0,69 m do 2,66 m. Odchylenie osi optycznej obiektywu o ok. 5° pozwoliło ująć w ostrości całą lokomotywę.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.