
Nowe budynki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Dzielnica Ochota, ul Ludwika Pasteura – widok od strony od ul. Stefana Banacha. Mnie się spodobało, a Wam?
* * *
Zdjęcia aparatem Canon EOS-1D X z obiektywem Canon TS-E 24 mm f/3.5 L II. Ustawienia: Przesunięcie osi optycznej 6 mm, tryb M, ISO 100, f/8, 1/250 s, ±0 EV. Programy: Capture One 11 i PhotoShop CS-5 PL.
Dodaj do ulubionych:
Polubienie Wczytywanie…
Podobne
Informacje o aamroczek
Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Fajne, tylko przy okazji prostowania pionów zakłóciły się proporcje zdjęcia. Zobacz, co się podziało z samochodami – najlepiej widać po kołach. Sam miewałem ten problem. 🙂
Leszku. Fotografowałem obiektywem shift i aparatem wypoziomowanym z taką dokładnością na jaką pozwala głowica wszechświatowej firmy Manfrotto. Ten cud techniki nie pozwala na dokładne ustawienie, bo przy blokadzie robi samowolkę. Ostatecznie, żeby linie podziałów elewacji po prawej stronie były równoległe do krawędzi obrazu, został on naciągnięty ciut-ciutek – mógłbym to zmierzyć, ale uwierz na słowo, że nie mogło to zdeformować koła samochodu. Wieczorem pomierzę i zrobię jeszcze inne porównanie, teraz muszę zająć się rurą pod umywalką bo co kapie na podłogę.
Zmierzyłem. Aby linie pionowe na elewacji były pionowe na fotografii, trzeba obraz obrócić w prawo o 1.3°. Tak mała korekta nie mogła zdeformować kół samochodu. Myślę, że jest to sprawa tego, czy program do otwierania plików RAW wprowadza korektę aparatu i obiektywu, czy nie. PhotoShop wie, że zdjęcie było zrobione obiektywem TS-E 24 mm f/3.5L II, a Capture One tego obiektywu nie rozpoznaje i nie likwiduje jego błędów.