Nowe wyzwania: fotografowanie w świetle UV oraz w promieniach lasera

22,5 x 15 cm_25U2797-HDR(3)

Wydział Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej wzbogacił się o nowe narzędzia do badań opływów modeli samolotów w tunelach hydrodynamicznym i aerodynamicznym. Na zdjęciu pierwsze próby z kamerą do bardzo szybkich zdjęć i model samolotu oświetlony płaską wiązką lasera. Krążąca w tunelu woda „zasiana” została mikroelementami z dwutlenku aluminium o kalibrowanej wielkości, które silnie odbijają światło lasera co pozwala śledzić ich ruch: kierunek oraz prędkość przemieszczania się mikrodrobin, w konsekwencji można poznać charakter zaburzeń opływu. Czy uda mi się sfotografować ścieżki tych drobin tego jeszcze nie wiem, ale będę się o to starał. Inną możliwość da mi fotografowanie (i filmowanie) w świetle ultrafiołkowym emitowanym przez dwie lampy. Dotychczas fotografowanie opływów w tunelu hydrodynamicznym polegało na tym, że z cienkiej rurki umieszczonej przed modelem, lub z małych otworków na kadłubie lub skrzydłach, wypływał cienki strumień kolorowej farby a wywołane opływem modelu zaburzenia fotografowane były w świetle widzialnym. Zamiana wody zafarbowanej na czystą wodę z niewielkim dodatkiem czynnika fluoryzującego da tę korzyść, że taki płyn, pobudzony promieniowaniem ultrafiołkowym będzie emitował światło i zaburzenia opływu modeli będą znacznie lepiej widoczne. Gdy oba sposoby fotografowania opanuję wtedy pokażę co mi „wychodzi” na zdjęciach.

                                                                       * * *

Fotografia HDR złożona z 3 zdjęć naświetlonych w kolejności + 1/3 EV, – 1 1/3EV, – 3 1/3 EV (ISO 1600; przysłona f/4.0; migawka 1/8 s, 1/30 s, 1/125 s) i złożona w znakomitym polskim programie SNS HDR Pro 2.0 Alpha3, autorstwa Sebastiana Nibisza.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.