Usuwanie szumów w fotografii – porównanie skuteczności 4 programów

1_Capture One 9

Zrobiłem to porównanie z ciekawości i na własny użytek, ale sądzę, że  zainteresuje także innych fotografujących. Brzydkie szumy w ciemniejszych partiach obrazu to zmora fotografii cyfrowej.

2_PhotoShop

Fotografowałem z czułością ISO 52600 – Canon 1D X ma możliwość użycia jeszcze większej czułości, ale użycie takiej byłoby sensowne chyba tylko przy filmowaniu i to  w ekstremalnie trudnych warunkach.

3_Dfine 2

Skuteczność likwidacji szumów w PhotoShop´ie i znanej aplikacji Dfine 2 jest podobna.

4_DxO-10

Najlepiej wypadł sposób zmniejszania szumów oferowany przez DxO Optics 10. Dalece niezadowalające rezultaty Capture One 9 można tłumaczyć chyba tylko tym, że program był projektowany do aparatów średnioformatowych, które nie mają czułości większej od kilku tysięcy ISO, z wyjątkiem Pentax´a 645Z, którego czułość matrycy można ustawić na ISO 204800. Jednak kolejne wersje Capture One, z ostatnią wersją 9, są używane nie tylko do zdjęć studyjnych, robionych w odpowiednio silnym oświetleniem ze standardową czułością ISO 100 i dobrze byłoby, aby  duńska firma zadbała także o pozostałych fotografów, których jest wielokrotnie więcej.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.