Parę uwag o zdalnym sterowaniu programem DSLR Controller z tableta DELL Venue8

Screenshot_2015-10-15-19-59-04

Przygotowuję się do fotograficznego dokumentowania zjawisk widocznych  tylko w silnym oświetleniu promieniowaniem UV wywołującym efekt fluorescencji, i ze względów na szkodliwość tego promieniowania muszę opanować zdalne sterowanie aparatem, zza zasłony. Najtańszym i najwygodniejszym rozwiązaniem okazało się użycie tableta, wybrałem za namową syna nie duży, ale i nie najmniejszy tablet DELL Venue8 i oprogramowanie na Androida DSLR Controller. Nie daje on tak dużych możliwości sterowania aparatem jak firmowe oprogramowanie canona, bo nie wszystkie potrzebne ustawienia aparatu można robić z poziomu tableta, ale umożliwia precyzyjne ustawienie ostrości i jej kontrolę przez 5 lub 10 krotne powiększenie, można ustawiać balans bieli, także w Kelwinach,

Screenshot_2015-10-16-15-12-39

wprowadzać korekcję naświetlenia, czułość ISO zmieniać przysłonę lub czas otwarcia migawki w zależności od wybranego trybu Av, lub Tv. Ale, co dziwne, dostępne ustawienia migawki są ograniczone do zakresu od 1/4000 do 1/30 s, co jest poważną wadą gdy niezbędne jest użycie długich czasów naświetlania. Może ta wada zostanie usunięta w przyszłości bo dostępna jest na razie wersja DSLR Controller (Beta).

Screenshot_2015-10-16-15-12-52

Inną wadą jest to, że program ten, po dokładnym ustawieniu i skontrolowaniu ostrości, albo uruchomi od razu migawkę aparat po dotknięciu przycisku migawki, albo zacznie od nowa ustawiać ostrość i działa wtedy z dużą zwłoką. Do moich celów, to znaczy takich, w których obiekt zmienia położenie ale odległość nastawienia ostrości jest niezmienna, najlepiej ustawić ustawienie ekspozycji w trybie „M”, a czułość ISO na „auto” i – ponieważ fotografuję aparatem na statywie – wyłączyć stabilizator. Można wtedy ustawiać na tablecie przysłonę i czas otwarcia migawki (z ograniczeniem jak wyżej), aparat sam dostosowuje potrzebną czułość ISO i system natychmiast po dotknięciu spustu migawki uruchamia aparat. Wykonane zdjęcia można zapisać w pamięci tableta, ale to zajmuje sporo czasu, aparat robi to natychmiast, a jeżeli trzeba się zabezpieczyć na wszelki wypadek, można w aparacie robić zapisy na dwóch kartach pamięci, oba w RAW lub w RAW i JPEG.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Parę uwag o zdalnym sterowaniu programem DSLR Controller z tableta DELL Venue8

  1. Jeśli to silne UV, jest niebezpieczeństwo, ze ci to może uszkodzić elektronikę aparatu. Lepiej się upewnić!

    • aamroczek pisze:

      Aparat nie będzie oświetlany bezpośrednio przez lampy UV. Lampy będą w odległości ok 1,2 m od fotografowanego obiektu a aparat na statywie z tyłu lamp, w odległości 5 m od obiektu – fotografuję teleobiektywem. W sumie natężenie światła odbitego będzie mocno zredukowane, ale jak duże i na ile większe od słonecznego to się okaże, gdy zostanie zmierzone miernikiem natężenia UV. Mam natomiast skórę wrażliwą na UV i muszę ją chronić, okulary na oczy, krem na nos a czapa na łysinę a najlepiej skryć się za szafą:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.