Zdalne sterowanie aparatem fotograficznym

Snapshot

Kilka miesięcy temu fotografowałem model samolotu Harnaś w 1,5 metrowym tunelu aerodynamicznym Instytutu Lotnictwa. Nie byłoby w tym niczego ciekawego gdyby nie drobiazg: model był oświetlony dwoma silnymi lampami UV i – po wyłączeniu oświetlenia tunelu – śladowym światłem żarowym z korytarzyka obok tunelu. Nie byłem przygotowany na tak słabe oświetlenie i chcąc nie chcąc ustawiłem aparat na ISO 25600. Ustawiłbym na wyższą czułość, bo przy całkowicie otwartej przysłonie obiektywu 24- 105 mm, migawka ustawiła się na 1/30 s . Taki czas naświetlania był stanowczo za długi dla silnego wiatru w tunelu,  nie miałem czasu na manipulacje, bo próby się rozpoczęły, co chwila model zmieniał kąt ustawienia i trzeba było szybko fotografować, a nie kombinować.

Teraz przygotowuję się do podobnego, ale i trudniejszego zadania, mam w Wojskowej Akademii Technicznej fotografować modele w tunelu hydrodynamicznym, także w oświetleniu UV – ale z dodatkiem fleszy studyjnych. Opływ powietrza w tunelu aerodynamicznym i wynikające z tego turbulencje, pokazywały fluoryzujące nitki o średnicy 0,02 mm – w tunelu hydrodynamicznym, w który, krąży 20 ton wody, turbulencje będzie pokazywał płyn z barwnikiem fluorescencyjnym pobudzonym do świecenia promieniowaniem UV. Aby przegotować się przyzwoicie do tej pracy wyposażyłem się w możliwość zdalnego sterowania aparatem fotograficznym i powiem szczerze, to mi się bardzo podoba.

2-CRW_0008_DxOVP

Klikając w poszczególne ikony można dowolnie ustawić aparat, zrobić zdjęcie, skontrolować naświetlenie histogramem, sprawdzić głębię ostrości przy 5-krotnym powiększeniu fragmentu obrazu, a gdy trzeba zmienić balans bieli…

A tak na marginesie, proszę spojrzeć na pierwsze zdjęcie, na zrzut z ekranu Camera Raw: 50000K!

_25U0010

A to zdjęcie dydaktycznego modelu samolotu F-16, zrobione z ustawieniami jak fotografii powyżej.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.