Pożegnanie z Samyangiem 14 mm?

M_25U5529DxO 10_DxO_DxOVP

Wystawiłem do sprzedania na allegro obiektyw Samyang 14 mm F2.8 ED AS IF UMC, bo mam jeszcze mocniej szerokokątną Sigmę 12 – 24 mm 1:4,5-5,6 II DG HSM, bardziej poręczną bo to zoom, choć ciemniejszą i widocznie mniej ostrą – o jeden obiektyw za dużo jak na moje siły fizyczne. I dziś, korzystając z wolnego czasu i pięknej pogody, poszedłem na spacer do Parku Łazienkowskiego i zrobiłem kilka zdjęć także Samyangiem, być może  na jego pożegnanie.

M_DxO_DxOVP

Oba zdjęcia Teatru na Wodzie przepuściłem, przez program DxO ViewPoint 2 aby wypros-tować silne zbieżności perspektywy wynikające z mocnego pochylenia aparatu. Jak wyglądała druga fotografia przed prostowaniem pokazuję na zrzucie z ekranu. Foto-grafowałem pełnoformatowym aparatem Canon EOS 1D X – Samyang daje w nim obraz o kącie 114 stopni, w aparatach z czujnikiem APS-C też nieźle, bo 88 stopni.

Bez nazwy-1

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Pożegnanie z Samyangiem 14 mm?

 1. Tak bardzo tego Samyanga bym nie żałował – ma silną dystorsję typu „wąsy” (niektórzy mówią „fala”), praktycznie niemożliwą do skorygowania. Z podobnych powodów rozstałem się ze swoim Nikkorem 18-35 mm. Sigma 17-35, jaką w zamian kupiłem też ma wady, ale dystorsja jest regularna, beczkowa, łatwa do skorygowania w Photoshopie.

  • aamroczek pisze:

   Do fotografii krajobrazów jest dobry bo ta wada nie rzuca się w oczy. Do obiektów geometrycznie regularnych już taki nie jest, ale też zależy o jaką jakość chodzi. Gdy o wysoką to są dwa dobre super szerokokątne obiektywy do Canona: TS-E 17 mm f4L za 9045 zł i 11-24 mm f4L USM za 12999 zł. A nowy Samyang 14 m kosztuje 1150 zł. Ot i wszystko. Chciałem mieć lepszy kupiłem Sigmę 12-24 mm, ale kilka razy droższą od Samyanga.

  • Marek Koteluk pisze:

   Wada jest łatwa do skorygowania o ile się stworzy odpowiedni profil w Adobe Lens Profile Creator.
   Największą wadą jest jego duży rozmiar i waga oraz trudne używanie filtrów…

   • aamroczek pisze:

    Myślę, że stworzenie takiego profilu przekracza moje możliwości. Co do filtrów, to niestety wszystkie tak bardzo szerokokątne obiektywy cierpią na to samo, ale z drugiej strony… coraz rzadziej używa się filtrów, a niektóre można zastąpić jak np. szare filtry połówkowe przez 2 zdjęcia do HDR. Pozdrawiam

Możliwość komentowania jest wyłączona.