Wystawa samolotów i szybowców w politechnice Warszawskiej

M_25U4228DxO 10_DxO

Przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej wystawiona została replika samolotu RWD-5Bis, tego na którym Stanisław Skarżyński przeleciał przez Atlantyk. Przez Atlantyk przelatywały już w tych czasach samoloty, ale nigdy nie dokonał tego samolot tak mały jak RWD-5.

M_25U4260DxO 10_DxO

W Auli Głównej Politechniki zaprezentowano nowego malucha, zdolnego także pokonać Atlantyk jednym skokiem, szybko i na wysokości powyżej samolotów komunikacyjnych – to LAR-1 Flaris. Są nadzieje, że pierwszy lot Flarisa odbędzie się jeszcze w bieżącym roku.

M_25U4276DxO 10_DxO

A to modele samolotów zaprojektowanych i zbudowanych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej w latach 20-tych i 30-tych: RWD-2,  RWD-4 i RWD-5Bis. W tle dwumiejscowy szybowiec PW-6V, zbudowany przez studentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, w ramach autorskiego programu dr. Romana Świtkiewicza, łączącego wiedzę teoretyczną z praktyczną.

M_25U4286DxO 10_DxO

ULS był pierwszym, ultra lekkim szybowcem zbudowanym w  autorskim programie edukacyjnym dr. Świtkiewicza, natomiast najsłynniejszym to oczywiście PW-5 Smyk, który w konkursie ogłoszonym przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI na standardowy szybowiec Klasy Światowej, pokonał 38 konstrukcji zagranicznych i stał się monotypem tej nowej klasy zawodniczej.

CDN

 

 

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.