Korekta perspektywy w Photoshop CS-5 PL i DxO ViewPoint 2

1

Udało mi się wyrwać z Warszawy na kilka dni, nad morze, miałem więc nadzieję, że znajdę jakieś interesujące tematy, ale tylko na nadziei się skończyło. Ze Stegny do siedliska kormoranów w lesie za Sztutowem było dla mnie już za daleko więc polowałem tylko na przelatujące ptaki. Niestety, nie chciały latać nisko, więc zrobiłem tylko to, co mi się udało obiektywem obiektyw EF 100—400 mm f/4.5—5.6 L IS USM.

2

Standardowym zoomem EF 24—105 mm f/4 L IS USM sfotografowałem kilka ładnych starych domów, nim zostaną rozebrane a w ich miejsce postawione nowe, często znacznie brzydsze.

A1

Obiektywem szerokokątnym Samyang 14mm F/2.8 IF ED UMC Aspherical sfotografowałem kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nie jest to obiektyw właściwy do fotografowania architektury, ale jaśniejszy od sigmy 12 – 24 mm i znacznie od niej tańszy. Zdjęcie zrobiłem z przeciwległego chodnika, z największej dostępnej odległości, powstały więc zbieżności konieczne do prostowania i okazja aby porównać co można zrobić wykorzystując photoshopa, a co daje program DxO ViewPoint 2. Mam nadzieję, że takie porównanie może kogoś zainteresować.

Najpierw korekta perspektywy w photoshopie:

A2

Gdy korektę zbieżności perspektywy zastosować do całego zdjęcia, wtedy wieża odchyla się się znacznie od pionu. Aby tego uniknąć trzeba najpierw skadrować zdjęcie tak, aby pionowe belki znalazły się w środku obrazu:

A3

Teraz dopiero można zastosować korektę perspektywy:

A4

Kłopot po takim działaniu jest niestety taki, że proporcje budowli zostają mocno zniekształcone.

A5

Trzeba więc przy zachowanej szerokości zdjęcia zwiększyć jego wysokość. To nie trudne, ale trzeba to zrobić na wyczucie szukając jakichś odniesień.

A6

Na podstawie innego ujęcia uznałem, że kratownica belek w przybudówce (po prawej stronie) tworzy kwadraty, więc na tej podstawie powiększyłem wysokość całego zdjęcia.

A teraz podobne działanie ale w programie DxO ViewPoint 2.

 

Za pomocą dwóch prostych wyznaczyłem które krawędzie mają być równoległe:

Bez nazwy-1

Jedno kliknięcie w apply i perspektywa została poprawiona.

Bez nazwy-2

Jeszcze tylko obcięcie tego co niepotrzebne i gotowe.

Ko_Q4X3282_DxOVP

W DxO ViewPoint korygowanie perspektywy jest znacznie szybsze niż w photoshopie, ale czy lepsze? Końcowe rezultaty różnią się i to znacznie. Albo korygując „na oko” wysokość zbytnio poskąpiłem rozciąganie, albo DxO za bardzo wyciągnął wzwyż wieżę kościoła. Trudno, bez porównania zdjęć ze sfotografowanym obiektem ocenić, które jest bliższe prawy, mnie się wydaje, że DxO ViewPoint przesadził z wysokością, że hełm wieży kościoła nie jest tak smukły, ale przecież mogę się mylić.

Najlepiej fotografować obiekty architektury obiektywem shift, trzeba jednak taki obiektyw mieć, a jest kosztowny.

Wpadłem przy tej okazji na taki pomysł, aby sfotografować ukosem cokolwiek o znanych proporcjach boków, na przykład kartkę papieru formatu A4 i sprawdzić z jaką dokładnością program DxO ViewPoint doprowadzi do prostokąta. Jestem ciekaw i sądzę, że innych także może to zainteresować. Gdy zrobię, pokażę.

Od Leszka Pękalskiego dostałem e-mail:

Hej, Andrzeju!

Tak, jak Ci obiecałem, posyłam parę fotek zrobionych kilka lat temu, na pierwszym, inauguracyjnym plenerze TSF. Wieża kościoła nieco się wali, ale malućko, w każdym razie żadnego zdjęcia nie prostowałem, więc proporcje masz zachowane. To już z Nikona D700(…)

…i kilka fotografii kościoła w Stegnie, z których wybrałem jedno, aby dokonać porównania z innym moim zdjęciem w podobnym ujęciu i także nie prostowanym. Zdjęcie Leszka zrobione zostało przy innej pogodzie więc ma mniej ostre barwy, ale nie o to chodzi, lecz o porównanie kształtów. Leszek fotografował z większej odległości po osi nawy głównej, ja nieco z boku więc szerokość wieży na moim zdjęciu powinna być nieco mniejsza, a przy bardzo zbliżonej wysokości całego kościoła jest… szersza. To widać gołym okiem:

2 w jednym 1280 ppi_Q4X3272

Gdyby ktoś miał wątpliwości to jeszcze jedno:

Bez nazwy-1

I bądź tu mądry

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Korekta perspektywy w Photoshop CS-5 PL i DxO ViewPoint 2

 1. Byłeś w Stegnie i nie wpadłeś do Sopotu! Nawet komentować mi się nie chce…Gdzieś mam jakieś zdjęcia tego kościółka (także w środku) – zobaczę, co na nich widać, ew. podeślę. 🙂

  • aamroczek pisze:

   Mieliśmy być 12 dni a uciekliśmy po 3. Leszku, myślałem o spotkaniu bo plany były wielkie: Gdańsk, przeprawa statkiem z Krynicy do Fromborka, a nic z tego nie wyszło. Trudno, może w końcu sierpnia wybierzemy się raz jeszcze w twoje strony, wtedy… Chciałem zrobić zdjęcia w środku, też mi nie wyszło, bo wyjechaliśmy -zostaliśmy wkurzeni przez wynajmujących „apartament”. To wynajmowanie takie jak kupowanie przez internet – nie pomacasz, to nie wiesz jaki kot w środku. Pozdrawiam.

 2. bakulik pisze:

  Panie Andrzeju! Czy mógłby udostępnić Pan do pobrania plik RAW ze zdjęciem „krzywego” kościoła? Jeśli można, chciałbym dla porównania sprawdzić jeszcze jedną metodę korekcji perspektywy.

  • aamroczek pisze:

   Wysłałem, ale nie doszło. Proszę na mój adres: aam@mroczek.com.pl przysłać swój bo obawiam się, że go nieprawidłowo zapisałem.

   • bakulik pisze:

    Jak wspominałem we wcześniejszym komentarzu, spróbowałem skorygować omawiane zdjęcie jeszcze jedną metodą, mianowicie przy użyciu automatycznej opcji Upright programu Adobe Lightroom. Oto co udało się osiągnąć: http://bakulik.pl/TEMP/_Q4X3282.jpg – zastosowałem jedynie wspomnianą funkcję oraz przyciąłem zdjęcie tak, by odrzucić powstałe puste pola.

 3. aamroczek pisze:

  Mógłbym, ale musi mi Pan podać adres e-mailowy – może uda się przesłać, bo przez blog to niemożliwe.

Możliwość komentowania jest wyłączona.