Badania w locie modelu samolotu akrobacyjnego Harnaś

15 x 21 cm

30 kwietnia, przy pięknej słonecznej pogodzie, na lotnisku wojskowym w Sochaczewie przeprowadzono  kolejną sesję badań w locie modelu samolotu akrobacyjnego Harnaś.

15 x 20_Q4X2148_DxO

Model wykonał 3 ośmiominutowe loty. Fotografowałem fazy startu i lądowania a także zachowanie się modelu w locie „na boku”.

15 x 21_Q4X1993_DxO

Jak widać na tej fotografii Harnaś, którego model jest tylko 3 razy mniejszy od przyszłego samolotu, leci na boku z niewielkim wychyleniem steru kierunkowego i również niewielkim odchyleniem kadłuba w stosunku do kierunku lotu. Jest to możliwe dzięki jego oryginalnym kształtom, między dolnym a górnym skrzydłem Harnaś ma bowiem trzy sporej wielkości powierzchnie, które łącznie z kadłubem dają wystarczającą siłę nośną utrzymującą ciężki model Harnasia w locie poziomym. Ten układ samolotu został opatentowany o czym pisałem już wcześniej, a teraz trwają prace badawcze oraz konstrukcyjne w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Model akrobacyjny 21x 15 cm

Dla porównania zdjęcia lekkiego i niewielkiego modelu akrobacyjnego o normalnym układzie w locie „na boku”. Jak widać pilot modelu musi wykorzystać składową pionową siły ciągu śmigła aby utrzymać model w locie poziomym. W rezultacie model leci ustawiony pod kątem bliskim 45 stopni w stosunku do kierunku lotu.

Zdjęcia robiłem aparatem Canon EOS 1D Mark IV, pierwsze dwa zdjęcia obiektywem EF 24-105 mm f4L IS USM , trzecie obiektywem EF 100-400 mm f4,5-5,6 IS USM, a ostatnie Sigmą 12-24 mm F4,5-5,6 EX DG HSM II – z wypoziomowanym dokładnie statywem. Zdjęcia zrobione w RAW otwierane były w DxO Optics i łączone programie Photoshop CS-5 PL.

 

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Badania w locie modelu samolotu akrobacyjnego Harnaś

  1. lotniczytest pisze:

    Konkretnej wielkości samolot 🙂

    • aamroczek pisze:

      Harnaś ma mieć skrzydła o rozpiętości 8 m. Masa w locie do akrobacji 7oo kg. Napęd silnikiem turbinowym.

Możliwość komentowania jest wyłączona.