Tylko dla interesujących się lotnictwem: Alenia Aermacchi M-346 Master to najtańsza oferta

Alenia AermacchiPodaję za „Dziennik Zbrojny”:

„Włosi złożyli najniższą ofertę na AJT

                     W dniu dzisiejszym otwarto oferty na nowy samolot szkolny i cały system szkolenia dla Sił Powietrznych. Zdecydowanie najniższą ofertę złożyła Alenia Aermacchi.           

Do tego etapu postępowania dopuszczone zostały trzy podmioty:

 • Alenia Aermacchi S.p.A.,
 • BAE Systems,
 • Lockheed Martin UK Limited.

Na przedmiotowe zadanie, osiem samolotów plus system szkolenia, wojskowi założyli, że przeznaczą 1,2 mld PLN. Oferenci zaproponowali natomiast następujące koszty:

 • Alenia Aermacchi S.p.A – 1,167 mld PLN (samolot M-346 Master);
 • BAE Systems – 1,754 mld PLN; (samolot Hawk AJT);
 • Lockheed Martin UK Limited – 1,802 mld PLN (samolot T-50 Golden Eagle).

Oznacza to, że jedynie włoska oferta zmieściła się w zakładanym budżecie. Przed komisją teraz ocena ofert, kosztów pozyskania i eksploatacji, w całym cyklu życia każdej maszyny oraz zwrócenie uwagi na dodatkowe elementy dodatkowo premiowane (oferta cenowa to 50% kryterium wyboru). Podpisanie umowy planowane jest na I kwartał 2014 roku”.

Ps. Fotografię dostałem z Alenia Aermacchi S.p.A na ilustrację do mojej najnowszej książki.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Tylko dla interesujących się lotnictwem: Alenia Aermacchi M-346 Master to najtańsza oferta

 1. Samolocik piękny (trzyosobowy?), niczym z deski projektanckiej Pininfarina – pytanie tylko, jak się ma pod względem walorów do tego, co oferują konkurenci. I czy cena ma być znowu podstawowym kryterium wyboru? Znamy to również z własnego poletka – ileż to razy zapraszano mnie do przetargu na taka czy inną usługę fotograficzną i nigdy nie proszono o prezentację dorobku/możliwości, tylko o cenę – a gdy odpowiadałem, że tę mogę podać dopiero po zapoznaniu się z zakresem prac, kontakt się urywał…

 2. aamroczek pisze:

  Samolot dwuosobowy. Bardzo piękny. Zakupił takie Izrael dla swojego lotnictwa. Aerodynamika, czyli jego kształt, to dzieło konstruktorów rosyjskich – mają identyczne samoloty Jak-130, tylko z własnym wyposażeniem w swoje silniki i awionikę. Czy zostanie wybrany – oby.

 3. Czyżby kolejna Pańska książka miałaby się tyczyć lotnictwa? Już jestem jej ciekaw. Na razie zabieram się za „Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym”.
  PS. Przeglądałem ostatnio moją biblioteczkę i w Almanachu X Ogólnopolskiej Wystawy Amatorskiej Fotografii Artystycznej (Gliwice, V 1960) znalazłem dwa Pańskie zdjęcia uhonorowane Nagrodą miesięcznika „Fotografia”. Moje spóźnione gratulacje. 🙂

  • aamroczek pisze:

   Tak, dotyczy lotnictwa. Stara miłość nie rdzewieje:). Do Gliwic miałem szczególne szczęście bo tam, na organizowanych przez OW PTF wystawach, parę razy pokazywane były moje fotografie. Mówiąc szczerze nie pamiętam już jakie – tyle lat, szmat czasu. Za gratulacje dziękuję i serdecznie pozdrawiam. A co do książki o lotnictwie to jak się ukaże, to ją tu ujawnię.

Możliwość komentowania jest wyłączona.