Szybko i łatwo, ale… Uwagi do programu Perfect Photo Suite 8 Beta

1

Prawie miesiąc temu (2013.10.19) dałem tu uwagi krytyczne o aplikacji PORTRET programu Perfect Photo Suite 8 Beta, o którego sposobie powiększania fotografii Perfect Resize 7,5 Pro pisałem w zachwytach. Teraz o kolejnej możliwości tego programu, polegającej na możliwości szybkiego i łatwego wymazywania gumką  niechcianych elementów obrazu, nie tylko drutów telefonicznych ale motocykla czy nawet ludzi co pokazywane jest w zachęcających przykładach. Wystarczy przejechać gumką po słupie stojącym na tle drzew aby zniknął zupełnie a jego miejsce zajęły fragmenty zieleni, można wyciąć ludzi leżących na trawniku i nie ma po nich śladu, jest zielona trawa. Sama radość, bo nie łatwo przychodzą takie operacje w photoshopie. Gdy jakiś niepotrzebny śmieć jest mały, można go usunąć za pomocą stempla, ale gdy obiekt jest większy lepiej klonować i przenosić, bo wtedy zachować można strukturę i retusz może być dokładniejszy. A w Perfect Photo Suite 8 Beta przejedzie się tylko po usuwanym elementem gumką i po robocie. No to do roboty! Ze zdjęcia zamieszczonego powyżej usunę bazgroły pomalowane na ścianie pakamery.

2

Najpierw trzeba oczywiście zdjęcie znaleźć, ale wyszukiwarka (Browse) działa w Perfect Photo Suite 8 Beta znakomicie i nie zajmuje to czasu i już mamy potrzebne nam zdjęcie na pulpicie:

3

Teraz gumką można wymazać co się chce.

4

Zacząłem od usuwania napisów, ale rozochocony usunąłem także żeliwne pachołki i dosłownie po chwili miałem oczyszczoną fotografię.

5

Zamiast słupków są teraz kostki kamieni, na ścianie barakowozu ani śladu napisów. Szybko, łatwo i przyjemnie – póki się nie powiększy fotografii. Bo cóż się okazuje… Tam gdzie w tle były kostki kamienne wszystko jest w porządku. Można też uzna, że miejsce za ostatnim słupkiem z prawej strony także nie zwraca uwagi, choć można się dopatrzeć błędów, ale już z napisami tak dobrze już nie poszło, a na dodatek nad grzbietem stojącej przed pakamerą rzeźby pojawiły się jakieś kamienne elementy i to w trzech miejscach. No to popatrzmy jak to wygląda w powiększeniu i po rozjaśnieniu, żeby łatwiej było ocenić efekt działania tego super narzędzia.

6

Niestety żłobki w blasze falistej zostały poszatkowane, bo z napisami wyglądała ona tak jak poniżej.

7

Ponarzekałem, ponarzekałem, ale przecież po to jest wersja Beta, aby można było wytknąć programowi wszystkie niedoskonałości nim w wersji w pełni użytkowej trafi do licznych klientów.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Szybko i łatwo, ale… Uwagi do programu Perfect Photo Suite 8 Beta

 1. O ile pamiętam (kto wie na pewno, niech poprawi!), w Photoshopie CS-6 istnieje analogiczne narzędzie, ale nie wiem, na ile dobrze działa. W CS-3, którego używam na co dzień, można taką operację wykonać „ręcznie” i z dobrym skutkiem, ale to rzeczywiście „krew, pot i łzy”. W każdym razie jesteśmy zgodni, że to, co widnieje powyżej, jest nie do przyjęcia. A tak w ogóle, to podchodzę ze sporą nieufnością do programów, które mają ułatwić mi życie automatyzując pewne operacje. Na ogół właśnie wcale nie ułatwiają!… Wszystko jest, jak zwykle, kwestią proporcji.

  • aamroczek pisze:

   Nie mam wersji CS-6 w której wycięcie drutu to pestka – tak przynajmniej zapewniają. W Perfect Photo Suite wycięcie drutu na tle nieba to idzie znakomicie, z kamieniami także dobrze, ale w innych sytuacjach już tak nie jest. Może coś poprawią, może im się to nie uda lub nie opłaca – to się okaże i zobaczą ci, co program, kupią. Perfect Photo Suite ma dużo rozmaitych naprawdę użytecznych narzędzi i ja sobie sprawdzam ich działanie, bo to lubię. Nie ma programu idealnego, dobrego na każdą sytuację.

   • Oczywiście. Podobnie, jak nie ma takiego aparatu, o co z upodobaniem pytają początkujący amatorzy… A myślisz, że Perfect Photo Suite może, jako narzędzie dla fotografów zastąpić Photoshopa? Jest jeszcze Lightroom…

 2. aamroczek pisze:

  Nie poleciłbym nikomu tego programu jako uniwersalnego. Z dwóch powodów. Po pierwsze nie bawiłem się wszystkimi możliwościami, a tylko tymi, które mnie zainteresowały: powiększenia, które oceniam wysoko: wycinanie śmieci, które jest takie sobie; maskowanie, które wygląda na to, że jest dobre. Napisałem że wygląda, bo dwa przykłady, pokazane tu, zrobiłem bez problemu, a dziś nic mi się nie udało, choć próbowałem. Ale dziś jest 13-tego, więc może to dlatego. Tak czy inaczej ja się tym bawię i próbuję, jednak nikomu nic nie polecam. Kupiłem Perfect Resize 7.5 i na tym poprzestanę.

Możliwość komentowania jest wyłączona.