Toruń – ostatnie fotografie

_Q4X7490

Nie wiem jak oni to robią, ale Toruń jest miastem zadbanym, czystym. Przez cały dzień i połowę kolejnego chodziłem po mieście i nie zobaczyłem ani jednej psiej kupy, sprawa niewyobrażalna dla mieszkańca stolicy. Na ulicy nie stoją kontenery ze śmieciami, na chodnikach nie ma porzuconych śmieci. Mury są czyste, bez malowanych spreyem wezwań komunistów do walki z faszyzmem, bez bohomazów, bez naklejanych reklam i tego wszystkiego co z Warszawy czyni powiatowy grajdół. Widać, że władze Torunia dbają o wygląd miasta, bo nawet kawałek starego muru jest wykorzystany i staje się atrakcyjny.

_Q4X7571

O wygląd ulicy dbają także kupcy, bo witryny sklepowe są estetyczne, o wygląd domów dbają mieszkańcy choćby przez dekoracje balkonów i okien kwiatami.

Panorama z mostu

Stara, zabytkowa część Torunia wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się zza Wisły. Zdjęcia do tej fotografii panoramowej zrobiłem z mostu, mniej więcej z tego samego miejsca chciałem przed wielu laty sfotografować Toruń, ale nim to zrobiłem zostałem zatrzymany przez czujnego funkcjonariusz MO i zaprowadzony na posterunek. Potem przewieziono mnie do Komendy Miasta gdzie wywołano film, na którym były fotografie dziewczyn. Takie tam wspomnienie.

Toruń 1280 pix

Widok na bulwar, mury obronne i bazylikę katedralną Świętych Janów.

Panorama z punktu

Ostatnia fotografia. Zrobiłem ją z punktu widokowego na miasto. Mogę tylko żałować, że na niebo nie było udekorowane chmurami, które dodałyby fotografii uroku. No, ale mała panorama nie jest atrakcyjna, z tego też względu w mojej ostatniej książce dałem 4 fotografie panoramowe na wklejkach o szerokości 100 cm. Powiększyłem więc panoramę Torunia na wysokość 90 cm, bo taką szerokość ma papier fotograficzny z roli. Użyłem programu Perfect Resize 7.5 PRO i po paru godzinach pracy komputera miałem gotową fotografię o wymiarach 430 x 90 cm i rozdzielczości 300 ppi. Wyciąłem fragment z widokiem katedry i dałem do wydrukowania. Powiem tylko tyle: jestem zaskoczony, pozytywnie. żegnaj Toruniu. Zabrałem cię w panoramie. Tylko co ja mogę z takim gigantem zrobić? Tylko…pomniejszyć.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Toruń – ostatnie fotografie

 1. janusz55 pisze:

  Panie Andrzeju. W imieniu mieszkańców ( chyba mogę tak napisać ) Torunia dziękuję za tak pochlebne opinie o jego czystości, ale aż tak bardzo słodko nie jest.

  • aamroczek pisze:

   Ja porównywałem to, co widziałem w Toruniu, z tym co widzę codziennie w Warszawie. I dlatego taką wyrobiłem sobie opinię. Podobała mi się także dbałość o miasto, widać, że w Toruniu nie tylko są plastycy, ale także coś robią. Wystawy sklepowe także świadczą o zmyśle estetycznym lub o jego kompletnym braku. Toruń przypadł mi do serca i cieszę się, że tak się stało. Fatalny jest natomiast dojazd, bo tworzą się korki na dojeździe do autostrady i po zjechaniu z niej. Może nowy most wpłynie łagodząco, ale tego nie wiem, bo nie orientuję się w układzie komunikacyjnym miasta. Pozdrawiam serdecznie.

 2. Bardzo fajne zdjęcia. Przede wszystkim proste , minimalistyczne, a ja takie lubię. Najbardziej podoba mi się zdjęcie okna, bez wątpienia.

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie.

  http://www.knapekblog.pl

  K.

  • aamroczek pisze:

   Skorzystałem z zaproszenia. Zdjęcia z samochodu są fajne. Nigdy nie próbowałem fotografować w czasie jazdy, chyba jednak spróbuję. Zobaczę jak i to się uda Pozdrawiam.

Możliwość komentowania jest wyłączona.