Rzeźby Magdaleny Abakanowicz królują w Orońsku

1_Q4X6464

Z Radomia do Orońska 17 km, skoro więc byliśmy tak blisko, pojechaliśmy do Centrum Rzeźby Polskiej, które w tym Orońsku prezentuje rozmaite dzieła, a do końca listopada  wystawę rzeźb Magdaleny Abakanowicz.

2_Q4X6468_DxOVP

Tu rząd tych samych postaci bez zwierząt na pierwszym planie fotografii.

3_Q4X6517

Gdyby rzeźby ustawione były nad wodą, wrażenie byłoby chyba lepsze. Zrobię zdjęcie jakiejś sadzawki, wymienię trawę na wodę i pokażę co z tego wyniknie.

4_Q4X6490-HDR(2)_DxOVP_DxO

Przez szybę nie fotografuje się dobrze, ale skoro nie można już było wejść do środka, zrobiłem takie zdjęcie.

5_Q4X6498-HDR(2)

Domyślam się, że jest to rzeźba Jerzego Kędziory, ponieważ podobny pomysł zastosował ten artysta w rzeźbie pn. „Przechodzący przez rzekę”, której fotografię zamieściłem w książce „Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym…”

6_Q4X6478-HDR(2)

To projekt rzeźby Fryderyka-Augusta Bartholdiniego pn. „Współczesny męczennik”, wykonany w 1864 r. po upadku Powstania Styczniowego, jako rodzaj hołdu dla nieugiętej postawy i cierpienia Polaków.

7_Q4X6502-HDR(2)

Nie miałem katalogu więc nie wiem jaki jest tytuł tego dzieła natury i człowieka, ani kto jest jego autorem, ale przyszło mi na myśl, że ma przedstawiać zniewoloną przyrodę. Ale może jestem w mylnym błędzie, jak to rzekł pewien celbryta.

8_Q4X6513-HDR(3)_DxOVP

Kolejna rzeźba, która zwróciła moją uwagę.

9_Q4X6528

Fotografię rzeźby głowy Mikołaja Kopernika ograniczyłem do samej twarzy. Tyle z Orońska, obiecuję sobie, że jeszcze tam pojadę i będę zwiedzał w godzinach otwarcia Centrum.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozmaitości i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Rzeźby Magdaleny Abakanowicz królują w Orońsku

  1. Tak na pierwszy rzut oka, to bardziej Chopin niż Kopernik – może artysta chciał w jednym dziele obu… No to brak jeszcze Skłodowskiej-Curie i ew. Szymborskiej, by parytet był zachowany. A ta „rzeźba” w lesie to najbardziej ekspresyjna!

    • aamroczek pisze:

      Chyba jednak nie pomyliłem, choć głowy nie nastawię pod topór. „Przechodzący przez rzekę” jest w Bydgoszczy i robi lepsze wrażenie, bo w tle jest rzeka. O jakim parytecie myślisz? 2 do 1 to parytet? A gdzie Miłosz? A tak na marginesie to słabo nam idzie z tymi noblistami. Z Wałęsą 5 sztuk.

  2. Parytet w tym sensie, że skoro już mamy w jednej rzeźbie Kopernika i Chopina, to może zmieściłyby się jeszcze obie panie (więcej noblistek chyba nie mamy, a w ogóle nie chodziło mi o noblistki, tylko o osoby w świecie znane; fakt, zabrakło Wałęsy, ale on zakłóciłby parytet, poza tym Nobla chwała, że ma, ale czy na pewno zasłużył?), wszystko w tej samej rzeźbie… Żartujemy, oczywiście. Myślę zresztą, że się nie pomyliłeś, tylko rzeźbiarzowi tak jakoś wyszło… Aha – jeszcze a propos Wałęsy: Kopernik lub Chopin z wąsamI???! Unthinkable!

Możliwość komentowania jest wyłączona.