Rybitwa – ptak w Polsce pospolity nad wodami rzek, jezior i stawów, zachwyca dynamicznym lotem i „konstrukcją”. Najpierw te skrzydła, ich doskonały kształt, ogromne wydłużenie i spory skos do tyłu ustateczniający w locie. Na fotografii widać jak rybitwa otworzyła swoje „klapy skrzydłowe”, wycięła mocno pióra i zmieniła profil skrzydeł. Te „klapy” nie sięgają jednak samego kadłuba, bo powiększałyby wtedy znacznie opory aerodynamiczne blokując opływ powietrze przy kadłubie. No i sam kadłub z ogonem – minimum oporów i sporo siły nośnej od tak znakomitego ukształtowania. Do tego „podwozie” schowane, zasłonięte „klapami”… Ogon w locie złożony tworzy eleganckie przedłużenie kadłuba. Tylko podziwiać.
***
Canon EOS 1D Mark IV. Obiektyw: Canon EF 100—400 mm f/4.5—5.6 L IS USM + Extender EF 1.4X III. Ogniskowa: 560 mm. ISO 800. Przysłona F/9.0. Migawka 1/5000 s.
Mam dla Ciebie pomysł na nową książkę: zdjęcia ptaków w locie + opisy takie, jak powyżej. W końcu jesteś fachowiec w obu dziedzinach! 🙂
Dziękuję za pomysł, ale mało realny. Potrzebny byłby jasny długi obiektyw, a mnie na taki nie stać. Ale… Napisałem książkę dotyczącą samolotów, uważam nieskromnie, że nie było takiej jeszcze. Leży już ponad 3 miesiące w wydawnictwie i dumają nad nią. A ja siedzę jak na hemoroidach, bo sprawy w niej są aktualne. No i to tyle. Pozdrowienia. :-):-)