Rybitwa – do podziwiania przez aerodynamików.

_Q4X4752

Rybitwa – ptak w Polsce pospolity nad wodami rzek, jezior i stawów, zachwyca dynamicznym lotem i „konstrukcją”. Najpierw te skrzydła, ich doskonały kształt, ogromne wydłużenie i spory skos do tyłu ustateczniający w locie. Na fotografii widać jak rybitwa otworzyła swoje „klapy skrzydłowe”, wycięła mocno pióra i zmieniła profil skrzydeł. Te „klapy” nie sięgają jednak samego kadłuba, bo powiększałyby wtedy znacznie opory aerodynamiczne blokując opływ powietrze przy kadłubie. No i sam kadłub z ogonem – minimum oporów i sporo siły nośnej od tak znakomitego ukształtowania. Do tego „podwozie” schowane, zasłonięte „klapami”… Ogon w locie złożony tworzy eleganckie przedłużenie kadłuba. Tylko podziwiać.

***

Canon EOS 1D Mark IV. Obiektyw: Canon EF 100—400 mm f/4.5—5.6 L IS USM + Extender EF 1.4X III. Ogniskowa: 560 mm. ISO 800. Przysłona F/9.0. Migawka 1/5000 s.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Rybitwa – do podziwiania przez aerodynamików.

  1. Mam dla Ciebie pomysł na nową książkę: zdjęcia ptaków w locie + opisy takie, jak powyżej. W końcu jesteś fachowiec w obu dziedzinach! 🙂

    • aamroczek pisze:

      Dziękuję za pomysł, ale mało realny. Potrzebny byłby jasny długi obiektyw, a mnie na taki nie stać. Ale… Napisałem książkę dotyczącą samolotów, uważam nieskromnie, że nie było takiej jeszcze. Leży już ponad 3 miesiące w wydawnictwie i dumają nad nią. A ja siedzę jak na hemoroidach, bo sprawy w niej są aktualne. No i to tyle. Pozdrowienia. :-):-)

Możliwość komentowania jest wyłączona.