System Strefowy w Silver Efex Pro 2

Poprzednio wspomniałem, że dla fanów Systemu Strefowego Ansela Adamsa, Silver Efex Pro 2 ma wspaniałe narzędzie pomiarowe, które pozwala zobaczyć w jakich strefach tonalnych znajdują się poszczególne partie obrazu, czy wykorzystana jest cała dostępna paleta stopni szarości, czy są jakieś obcięcia. Z taką wiedzą łatwiej kształtować obraz za pomocą odpowiednich narzędzi: Krzywych oraz Dopasowania selektywnego z użyciem Punktów kontrolnych. O tym jak to robić może kiedyś napiszę, teraz chciałem pokazać kilka zrzutów z ekranu, pokazujących pomiary strefowe. Pomiary są od Strefy 0, która obrazuje całkowite odcięcie cieni, czyli obszar czystej czerni, aż po Strefę 10, czystej bieli bez jakichkolwiek szczegółów. Nie będę zajmował niepotrzebnie miejsca wszystkimi 11 strefami, pokazuję dwie krańcowe: 0 i 10 oraz dwie między nimi: strefę 2 i 4.

Bez nazwy-0

Jak widać na zdjęciu w kilku miejscach obraz jest czarny, bez jakichkolwiek szczegółów. Można te miejsca te nieco rozjaśnić, ale nie zawsze jest to potrzebne a tym bardziej konieczne. W czarno-białej fotografii miejsca czarne jak smoła są nie tylko akceptowane, ale często pożądane dla wzmocnienia ogólnego wrażenia kontrastu. To zresztą osobny temat dotyczący kompozycji.

Bez nazwy-2

W strefie 2 zaznaczony jest już znacznie większy obszar i ta część obrazu nadaje fotografii pożądany przeze mnie mocny kontrast między niebem a chmurami. Kontrast ten można także łatwo zmieniać, wzmocnić lub osłabić za pomocą Dopasowania selektywnego.

Bez nazwy-4

Strefa 4 to rozrzucone po rozmaitych miejscach obrazu tony średnie. Nie spodobała mi się zbyt ciemna powierzchnia przed Zamkiem Królewskim, uznałem, że lepiej byłoby ją nieco rozjaśnić, więc wprowadziłem tam Punkt Kontrolny i zmieniłem ekpozycję. Zdjęcie kolejne pokazuje kilka miejsc użycia narzędzia Dopasowania selektywnego.

Bez nazwy-5

W każdym Punkcie kontrolnym można ustalić obszar dopasowania i wybrać jedno lub kilka narzędzi: jasność, kontrast, strukturę itd. Daje to naprawdę imponujące możliwości doskonalenia obrazu fotograficznego.

Bez nazwy-10

Na tym zdjęciu pokazana jest strefa 10 i jak widać nie ma żadnego zaznaczenia a to oznacza, że nie zostały przycięte najwyższe światła i nawet w najjaśniejszych miejscach obrazu nie ma plam wypalonych do czystej bieli.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „System Strefowy w Silver Efex Pro 2

 1. Czy nie można tego wszystkiego zrobić równie dobrze w PhS na warstwie dopasowania B&W i ew. wyginając odpowiednio krzywą charakterystyczną?

 2. P.S. System strefowy można stosować również w odniesieniu do fotografii barwnych – czy SE Pro 2 daje i taką możliwość?

 3. Na marginesie: identyfikacji stref na zdjęciu (lub w naturze) można się dość szybko nauczyć – wystarczy potrenować i sprawdzać wyniki odgadywania światłomierzem. Zresztą zbytnia precyzja nie jest potrzebna. A tak w ogóle, znajomość systemu strefowego (choćby w takim zakresie, jak w mojej książce) na pewno bywa przydatna, ale z pewnością nie w takim stopniu, jak to kiedyś, za czasów Dziadzia Ansela bywało, kiedy precyzyjna kontrola ekspozycji i wywołania była sprawą kluczową.

  • aamroczek pisze:

   Ponieważ są wielbiciele Systemu Strefowego a Silver Efex Pro 2 ma możliwość sprawdzenia co w jakiej strefie się mieści, to pokazałem to i tyle. Mnie bardziej fascynują możliwości HDR, gdy robię kilka zdjęć do HDR to najczęściej, choć nie zawsze, mieszczą się tam wszystkie strefy Adamsa. A na tej czarno-białej wersji fotografii zrobionej na filmie odwracalnym, chciałem po prostu zobaczyć jak precyzyjnie ją naświetliłem, no i okazało się, że nieźle. Color Efex Pro 4 nie pokazuje tych stref szarości tak jak Silver Efex Pro 2, , ale ma także możliwość dopasowania lokalnego, które jest naprawdę dobre. Tego Photoshop nie ma więc jest to dobre uzupełnienie. Cieszę się, że go mam. A tak w ogóle, to coś bym zrobił, ale jeszcze nie wiem co by to mogło być.

 4. aamroczek pisze:

  Krzywymi charakterystycznymi zmienia się cały obraz, żeby zmienić fragment potrzebne są zaznaczenia obszaru do zmian, to czasem jest pracochłonne a czasem trudno zrobić precyzyjnie. Silver Efex Pro 2 daje pod tym względem większe możliwości.

Możliwość komentowania jest wyłączona.