Fotografia HDR – krok za krokiem (cz. 1)

Zwrócono mi uwagę, że do tego siłacza z poprzedniego wpisu, nie trzeba było stosować technologii HDR, można go było sfotografować jednym „strzałem”.  Zgadzam się z tym całkowicie, można było i zapewne większość tak by postąpiła, a jakaś część tej większości użyłaby nawet światła flesza, żeby doświetlić jego bardzo ciemną postać. Sytuacja podczas fotografowania była bowiem taka, że posąg oświetlony był słońcem z prawej strony i nieco od tyłu, twarz i tors z ciemnego spiżu był w tej sytuacji cieniu a całość na jasnym tle nieba. Ponieważ postać siłacza wypełniała niedużą część kadru to nawet przy ustawieniu ekspozycji aparatu na tryb wielosegmentowy, trzeba nieco skorygować naświetlenie na mocniejsze, tematem była przecież rzeźba, a nie niebo w tle. Tak też postąpiłem, ustawiłem kompensację ekspozycji na skromne +⅔EV. Do tego dodałem jeszcze dwa zdjęcia, jedno naświetlone mocniej o 2⅓ EV i drugie niedoświetlone o -2⅓ EV. Koniec końców pierwsze zdjęcie prześwietlone zostało 8-krotnie (⅔ +2⅓ EV), drugie naświetlone tylko nieco obficiej (+⅔ EV), a trzecie niedoświetlone prawie 4-krotnie (⅔ -2⅓ EV). Jak prezentuje się fotografia złożona z tych trzech zdjęć można zobaczyć na poprzednim wpisie, teraz pokażę jak wygląda zdjęcie naświetlone z kompensacją ekspozycji o +⅔EV i co można z niego, to znaczy z jednego zdjęcia w takiej sytuacji, uzyskać. Zdjęcie zapisane w RAW i otwarte w Camera Raw 6.7 prezentuje się tak:

1

Jak można było oczekiwać jasny obszar nieba został prześwietlony. Żeby sprawdzić czy, lub jak duże obszary na zdjęciu zostały prześwietlone, trzeba tylko kliknąć w trójkątny znaczek usytuowany u góry i z prawej strony histogramu, natomiast to wszystko co zostało nieoświetlone ujawni się kolorem niebieskim po kliknięciu lewego górnego trójkącika przy histogramie.

2

Z lokalnym prześwietleniem i niedoświetleniem można sobie oczywiście poradzić, Camera Raw ma do tego odpowiednie narzędzia. Wystarczy przesunąć suwak Odtwarzanie w prawo i odzyska się informacje z obszarów prześwietlonych. Suwakiem Światło wypełnienia można rozjaśnić miejsca nazbyt ciemne.

3

Mimo przesunięcia suwaka Światło wypełnienia do końca skali, do pozycji 100, nie udało się całkowicie wyeliminować obszarów prześwietlonych. W prawym górnym rogu został jeszcze obszar prześwietlony, ale to nic takiego co by nam mogło popsuć humor, daje się przecież łatwo poprawić . Gorszą jest sprawa taka, że tors siłacza od strony oświetlonej został sposteryzowany, ma miejsca całkowicie wypalone, do czystej bieli, a obok jednolicie szare, jakby zamalowane plakatówką. No i gałązki drzewa w tle mają niepokojące czerwone obwódki, a te świadczą, że są one na krawędziach „zjedzone” przez nadmiar światła. Ponieważ każde zdjęcie będzie musiało zostać na koniec wyostrzone, warto zobaczyć jaki będzie tego skutek. Zastosowałem wyostrzenie polecane w książce „Mistrzowska edycja zdjęć. Adobe Photoshop CS5/CS5 PL dla fotografów” dla Obrazów szczegółowych właśnie z powodu dużej ilości drobnych gałązek drzewa.

4

Prześwietlenie w górnym prawym rogu dało się łatwo usunąć manipulując Krzywymi, wystarczyło suwaki Światła i Jasne przesunąć w lewo. Niestety to nie wszystko. Duży fragment nieba został nadal biały i wygląda źle, nie dało także dobrych rezultatów lekkie a konieczne rozjaśnienie toru siłacza, nie pomogło też przesunięcie suwaka Cienie w prawo, żeby powiększyć kontrast. Dwie postacie na ławce, balustrada i drugi brzeg Wisły w wieżami kościoła św. Floriana na Pradze są jakby przysypane popiołem, wygląda to fatalnie.

5

Trzeba będzie jeszcze trochę popracować nad tym zdjęcie, ale o tych kolejnych zabiegach napiszę w najbliższym czasie.

 

 

 

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 10 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.