Zaułek Starego Miasta w Warszawie w fotografii HDR.

© Andrzej A. Mroczek

Wąska uliczka z przejściami pod domami to dobry temat na szerokokątny obiektyw, a ze względu na duży kontrast, do wykorzystania technologii HDR. Fotografowałem aparatem Canon EOS 1D Mark IV z obiektywem SIGMA 12-24 mm f/4.5-5.6 II DG HSM ustawionym na najkrótszą ogniskową. Zrobiłem 3 zdjęcia seryjne przy czułości ISO 400, różniące się naświetlaniem o ± 2.0 EV, z priorytetem przysłony obiektywu ustawionym na f/8.0.

Okazało się, że nie doceniłem kontrastu fotografowanej sceny, bo po złożeniu zdjęć w programie Machinery HDR Effekts, widoczny fragment nieba zaprezentował się jako czysto biała plama i żadne manipulacje nie pozwoliły wykrzesać choćby najjaśniejszego błękitu. Program SNS-HDR Professional dał nieco lepszy efekt, ale także niewystarczający.

Ostatecznie poradziłem sobie w taki sposób, że w programie PhotoShop przekształciłem najciemniejsze zdjęcie w taki sposób, że suwak Ekspozycja przesunąłem do pozycji bliskiej -3, nie zmieniając innych ustawień. Tak zmieniony plik RAW został ponownie, razem z dwoma pozostałymi, otwarty w programie SNS-HDR i zdjęcie zostało uratowane.

Reklamy

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 10 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.