SNS-HDR Prof i Oloneo PhotoEngine – 2 programy, które najbardziej cenię

SNS-HDR Pro_Q4X0978_DxO-HDR(3)

Fotografia arkad na Pl. Konstytucji w Warszawie, złożona w programie SNS-HDR Professional.

Oloneo_Q4X0976-HDR

Fotografia złożona w programie Oloneo PhotoEngine.

Canon EOS 1D Mark IV z obiektywem SIGMA 12-24 mm f/4.5-5.6 II DG HSM. Ogniskowa 14 mm. Sekwencja 3 zdjęć z identycznie ustawioną przysłoną obiektywu i czasem otwarcia migawki: przysłona obiektywu f/5.6 = constans, migawka 1/20 s = constans, różniących się czułością o ±2,0 EV. Czułość ustawiłem na ISO 1600, włączyłem tryb Przesuń ISO, aparat wykonał zdjęcia zmieniając czułość: ISO 6400, ISO 1600 i ISO 500, przy najniższej czułości zmienił przysłonę na f/6,4.

Zestawienie tych dwóch zdjęć pozwala w ograniczonym tylko  stopniu na ich porównanie. Oba mają wspaniałe zalety, ale także niedostatki.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „SNS-HDR Prof i Oloneo PhotoEngine – 2 programy, które najbardziej cenię

 1. Niedostatki trudno mi zauważyć, pewnie nie wiem, gdzie szukać – natomiast bardziej mi odpowiada (znowu!) rezultat uzyskany za pomocą Oloneo – jakoś bardziej naturalnie to wygląda. Ale mam świadomość, że piszę właściwie jak ślepy o kolorach…

  • aamroczek pisze:

   Powiększ jedną i drugą fotografię to zobaczysz różnice w detalach. Pytanie: – Który wygląda bardziej naturalnie czy bardziej fotograficznie? Mamy swoje przyzwyczajenia, niektóre są wdrukowane w nasze głowy z fotografii czarno-białej. A gdy napisałem o niedostatkach to odnosiło się to do funkcji, które mogłyby być lepsze lub mogłyby być, a nich nie ma. Ale to inny temat. Dla mnie oba programy są cenne, a do konkretnej fotografii mogę wybrać bardziej pasujący. Jest jeszcze program Machinery HDR Effeks, także interesujący, także ze swoimi zaletami i niedostatkami. Na porównaniach można stracić tyle czasu, że nie będzie go już na fotografowanie:-)

 2. Marek Koteluk pisze:

  Oloneo bardziej szumi przynajmniej w tym przypadku…
  No i świecące kafle na różowo są inne w obu programach nie byłem nigdy w tym miejscu na żywo więc trudno powiedzieć co bardziej przypomina rzeczywistość…

  • aamroczek pisze:

   Witam Pana, Panie Marku
   Może wieczorem uda mi się dołożyć jeszcze fotografię, otwartą w programie Machinery HDR Effeks, będzie jeszcze inna. Każdy program daje nieco inne barwy, różnią się także szumami i innymi jeszcze efektami, ale barwy i szumy najłatwiej porównać.
   Pozdrawiam

 3. snibisz pisze:

  Witam,

  Czy mógłbym prosić o pliki źródłowe do testów? Ciekaw jestem jak poradzą sobie z tym zdjęciem algorytmy z SNS-HDR 2.

  Pozdrawiam.

 4. Marek Koteluk pisze:

  Czy mógłbym zostać beta-testerem SNS-HDR 2.
  Jakiś trial działający do końca czerwca 2013 coś ala beta LR 5 byłby mile widziany…

  • aamroczek pisze:

   To nie zależy ode mnie.
   Pozdrowienia

  • snibisz pisze:

   SNS-HDR 2 korzysta jeszcze z wielu roboczych modułów i na chwilę obecną, musi być uruchamiany w środowisku developerskim. Nie mam jeszcze wersji, która działałaby na innych komputerach.

 5. Marek Koteluk pisze:

  No tak ale o pliki źródłowe prosi Autor SNS-a 2 i liczyłem że może to przeczyta 🙂

 6. Marek Koteluk pisze:

  Dziękuję za szybką odpowiedź Panu Sebastianowi oczywiście jak tylko będzie dostępna wersja beta aplikacji SNS HDR 2 chętnie ją przetestuję…

Możliwość komentowania jest wyłączona.