Gigafotografia Łazienek Królewskich w Warszawie złożona z 37 zdjęć.

1

Tak się rozochociłem do dużych fotografii, że zrobiłem 37 zdjęć Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich i pozszywałem w jedną gigafotografię. Po co? Dla wprawy, bo przecież pora do fotografowania niekorzystna, resztki zimowej aury nieatrakcyjne, przed pałacem sprzątanie, najbardziej fotogeniczne były mewy na lodzie i

4

kaczki na wodzie.

3

Jeżeli mimo tych wszystkich mankamentów pokazuję tę fotografię to dlatego, że pozwala zwrócić uwagę na sprawę następującą. Temat: pałac, a przed nim staw, jest rozbudowany w głąb i jeżeli chce się uzyskać dobrą ostrość wszystkich planów, trzeba ustawić obiektyw aparatu na odległość hiperfokalną. Tylko tyle, ale trzeba znać tą odległość dla ogniskowej obiektywu, którym się robi zdjęcie. Ustawienie metodą „na oko”, nie daje dobrych rezultatów, co na widać na wyciętym fragmencie:

2

Fotografując ustawiłem ostrość obiektywu najpierw na pałac, a potem przybliżyłem ją, ale jak widać trochę za bardzo i pałac nie jest dostatecznie ostry.

Tabelkę z odległościami hiperfokalnymi nie tylko warto sobie zrobić i ją mieć, ale także mieć przy sobie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się może przydać. Na tym, co można odczytać  z ustawienia obiektywu, można polegać wtedy, kiedy fotografuje się obiektywem stałoogniskowym, z zoomami jest niestety kłopot. Kartonik wielkości karty kredytowej pomieści odległości hiperfokalne dla dwóch zoomów i zmieści się w portfelu…

A przy okazji pozdrawiam pana fotografa z teleobiektywem, którego uchwyciłem na jednym ze zdjęć – stoi po prawej stronie, niedaleko od brzozy.

5

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.