Pałac Na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie – fotografia HDR.

Zrobiłem 3 zdjęcia seryjne do HDR przy czułości ISO 6400. Wszystkie otwarłem jednocześnie i identycznie w Camera Raw 6.7 głównie po to, aby zlikwidować aberracje obiektywu oraz zmniejszyć zaszumienie, które w fotografiach HDR otrzymywanych bezpośrednio z RAW są większe niż wtedy, kiedy program obrabia zdjęcia zapisane w TIFF.

Fotografowanie wieczorem daje więcej emocji niż w dzień i większą satysfakcję, gdy się uda. Mądrzej jest oczywiście fotografować aparatem ustawionym na statywie, można wtedy ustawić aparat na niskie ISO, wybrać optymalną wartość przysłony obiektywu i nie martwić się, czy zdjęcia nie zostaną poruszone. Muszę się tu jednak przyznać, że nie chce mi się dźwigać statywu wtedy, kiedy nie muszę i często wykorzystuję to, że ręce mi się jeszcze nie trzęsą. Trzymam aparat przy oku dociśnięty niezbyt mocno ale pewnie do twarzy, łokcie przyciskam do klatki piersiowej i wstrzymuję na chwilę oddech. Stabilizator obrazu ułatwia oczywiście znacznie takie fotografowanie.    

*

Aparat: Canon EOS 1D Mark IV. Obiektyw: Canon EF 24—105 mm f/4 L IS USM. Data i czas: 2012-07-21 > 21:51:51. Ustawiona ogniskowa obiektywu 24,0 mm. Ekwiwalent ogniskowej: 31,2 mm. Filtr UV. Stabilizator obrazu włączony. Czułość aparatu: ISO 6400. Pomiar ekspozycji: wielosegmentowy. Program AE. Priorytet przysłony obiektywu (Av): 5.6, migawka 1/15 s. Kompensacja ekspozycji: -2 EV. Sekwencja 3 zdjęć z przesunięciem ekspozycji na ±2,0 EV aparatem trzymanym w rękach. Format zapisu: RAW. Przestrzeń koloru: Adobe RGB. Program: SNS-HDR Professional i PhotoShop CS5 PL.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Pałac Na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie – fotografia HDR.

 1. tinedclub pisze:

  Witam serdecznie! Ostatnio trenuję zachody słońca, a wczoraj udało mi się złapać fajną grę świateł, co można obejrzeć pod tym adresem: http://www.swiatobrazu.pl/fotografie/galeria,zdjecie,ostatnio_dodane,_dsc7423_hdr_y51jhcf3vlnydnxfhim
  pozdrawiam.
  Tomasz Mokrzycki

 2. aamroczek pisze:

  Witam. Z ilu zdjęć jest ten HDR? I jaki program, SNS-HDR czy inny?
  Porozmawiajmy o tej fotografii.
  Pozdrawiam
  Andrzej

 3. tinedclub pisze:

  Witam serdecznie!
  Nie dorobiłem się jeszcze wersji SNS-PRO i składałem go z 3 klatek +/- 2.0 EV w HDR Efex Pro 2 z poziomu Lightrooma 3.0 Wszystkie zdjęcia na razie po złożeniu w SNS-HDR mogę sobie jedynie pooglądać, by porównać je do tych, które składam w innych (np. Photomatix). Czasami zapisuję 3 serie zdjęć (po trzy szt. – bo na tyle pozwala mi D7000) ale przy dużym wietrze powstają znaczne przesunięcia chmur i wtedy ograniczam się tylko do trzech klatek na zdjęcie. W galerii Świata Obrazu jest zdjęcie surykatki, które złożyłem z trzech klatek, ale znacznie podniosłem ISO (800) by skrócić czas rejestracji sekwencji. Surykatki są tak ruchliwe, że trzeba sporo cierpliwości, by złapać je w jednej sekwencji. 🙂
  pozdrawiam.
  Tomasz

  • aamroczek pisze:

   Przepraszam, że nie odpowiedziałem zaraz, ale najpierw nie miałem czasu, potem zapomniałem. Na Twojej fotografii HDR złożonej z 3 zdjęć okolice najbliższe słońcu są zbyt jasne. Mógłbyś tego uniknąć gdybyś zrobił 5 zdjęć z takim samym ustawieniem ± 2,0 EV, a do HDR użył tylko 4, odrzucając najdłużej naśietlane i najsilniej naświetlone. To czwarte byłoby najkrócej naświetlane i nie miałoby wpływu na ostrość, ponieważ byłoby w cieniach czarne a tylko daloby szczegóły w okolicach zachodzącego słońca. To wszystko przy fotografowaniu z priorytetm przysłony Av, ale można także rtobić zdjęcia do HDR z priorytetem migawki Tv i ustawić migawkę na jednakowo krótki czas naświetlania, aby zmniejszyć ryzyko rozmazania się ruchomych obiektów.
   Pozdrawiam
   Andrzej

Możliwość komentowania jest wyłączona.