Pierwszy polski cywilny samolot odrzutowy powstaje w zakładach METAL-MASTER w Jeleniej Górze.

Publikowane tu po raz pierwszy zdjęcia przedstawiają model do badań w tunelu aerodynamicznym oraz do badań dynamicznych w locie, 5-miejscowego samolotu odrzutowego FLARIS LAR-1, pierwszego  w nowej klasie odrzutowych samolotów rodzinnych. Prototyp budowany jest w zakładach METAL-MASTER w Jeleniej Górze. Głównym Konstruktorem samolotu jest mgr inż. Andrzej Frydrychewicz, konstruktor znanych samolotów Wilga, Kruk, Orlik…, Głównym Technologiem Rafał Ładziński. Układ samolotu oraz wiele rozwiązań konstrukcyjnych zgłoszonych zostało do opatentowania.

Zdjęcia wykonane zostały w roku ubiegłym, ale  dopiero teraz, gdy budowa prototypu samolotu została poważnie zaawansowana, uzyskałem zgodę na ich opublikowanie. Model, napędzany niewielkim silnikiem odrzutowym,  zbudowany został w stali 1:3, ostatnie zdjęcie pozwala ocenić wielkość budowanego samolotu.

W konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na najlepszy projekt innowacyjny 2012 r., zakłady METAL-MASTER w Jeleniej Górze zdobyły I Nagrodę za projekt tego pierwszego od kilkudziesięciu lat polskiego samolotu z napędem odrzutowym. Oblatanie nowego samolotu przewidziane jest na rok przyszły .

2. Widok z boku.

3. Start.

4. Badania modelu w locie podczas których fotografowałem, dotyczyły prawidłowości zachowania się samolotu z maksymalnym tylnym wyważeniem.

5. Model latał z prędkością bliską 400 km/h.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.