Pojedynek fotograficzny

Wiktor dostał na urodziny aparat fotograficzny, sfotografował wszystkich i wszystko w domu oraz okolicy i wymyśla co by tu jeszcze mógł sfotografować. Zaproponował mi pojedynek fotograficzny polegający na tym, że on sfotografuje mnie, ja sfotografuję jego, ale nie tak zwyczajnie, tylko w chwili gdy będą błyskały flesze naszych aparatów. To się udać nie mogło, bo Wiktor ma aparat lepszy, bo z fleszem, a mój flesza nie ma. Trudno, pojedynkowaliśmy się tym, co mamy. Aparatem ustawionym na szybkie zdjęcia seryjne odstrzeliłem kilka zdjęć, ale błysku flesza nie złapałem. Udało mi się to jednak w drugiej serii, przez przypadek. Wyszło takie zdjęcie, a co interesujące: najlepsze otwarcie RAW dal program Canona dołączony do aparatu. Inne programy: PhotoShop CS5 PL i DxO Optics redukowały rozbłysk światła flesza do białej plamy o wyrazistych krawędziach co nie wyglądało dobrze.

*

Aparat: Canon EOS 1D Mark IV. Obiektyw: SIGMA 50 mm F1:1.4 EX DG HSM. Data i czas: 2012-07-03 > 10:43:54. Ekwiwalent ogniskowej: 65 mm. Filtr UV. Czułość aparatu: ISO 1000. Program AE. Pomiar ekspozycji: wielosegmentowy. Priorytet przysłony obiektywu (Av): f/8.0, migawka 1/20 s.  Kompensacja ekspozycji: 0,0 EV. Format zapisu: RAW. Przestrzeń koloru: Adobe RGB. Program: Digital Photo Professional i PhotoShop CS5 PL.

Przy okazji polowania na błysk flesza powstało wiele takich fotografii:

*

Aparat: Canon EOS 1D Mark IV. Obiektyw: Canon EF 24—105 mm f/4 L IS USM. Data i czas: 2012-07-02 > 11:02:47. Ustawiona ogniskowa obiektywu 92,0 mm. Ekwiwalent ogniskowej: 119,6 mm. Czułość aparatu: ISO 1000. Pomiar ekspozycji: wielosegmentowy. Program AE. Priorytet migawki (Tv): 1/20 s, przysłona obiektywu: f/13,0. Kompensacja ekspozycji: – EV. Stabilizator obrazu: włączony. Format zapisu: RAW. Przestrzeń koloru: Adobe RGB. Program: PhotoShop CS5 PL.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Pojedynek fotograficzny

 1. afrykaniec pisze:

  A ja na urodziny dostałam SNS-HDR Pro! Są dopiero w poniedziałek, ale moja druga połowa widząc katusze przeżywane nad wyostrzaniem i odszumianiem oraz nierówną walkę z „halo” postanowiła skrócić me cierpienia i podarowała mi go wczoraj! Do tej pory testowałam wersję demo zbierając się powoli do zakupu. Dobrze, że ktoś w końcu podjął tę decyzję, bo mogłoby to jeszcze potrwać. Ale super! Bardzo się cieszę!

  Pozdrawiam,

  Marcelina

  • aamroczek pisze:

   Gratuluję, nic tak nie cieszy jak słuszna decyzja w odpowiednim czasie. To naprawdę bardzo dobry program i na dodatek jest często udoskonalany. Od szumów nie uwalnia ale daje fotografowi naprawdę ogromne możliwości doskonalenie obrazu. Używam go czasem także do pojedynczych zdjęć ponieważ tak, gdzie inne programy widzą tylko czystą biel, SNS-HDR Pro potrafi zobaczyć wyraźną fakturę w przepalonych partiach. A szumy? W miejscach najbardziej dokuczliwych dla oczu można zmniejszyć za pomocą innengo programu. HDR z TIFF-ów daje mniejsze szumy, ale też coś za coś, z RAW-w obraz jest bardziej szczegółowy.
   Pozdrawiam

   Andrzej

   • afrykaniec pisze:

    Właśnie wyszła aktualizacja do programu, która pozwala na redukcję szumów RAW-w!
    Ależ to fantastycznie! A programem jestem zachwycona!

    Pozdrawiam serdecznie,

    Marcelina

   • aamroczek pisze:

    Podzielam zachwyt.
    Pozdrowienia
    Andrzej

Możliwość komentowania jest wyłączona.