Eksperyment z HDR

W niedzielę zatelefonował do mnie Leszek Pękalski z dobrą wiadomością: jego PODRĘCZNIK FOTOGRAFII jest już po korekcie. Jeszcze tylko projekt graficzny okładki oraz całej książki i będzie mógł zostać skierowany do drukarni. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą wiedzieć tyle ile wiedzieć powinni, lub więcej niż wiedzą.

Rozmawialiśmy też o zdjęciach do HDR i zastanawialiśmy się, dlaczego Canon, który najpierw wyposażył model EOS 1Ds Mark II w bracketing ISO, a w kolejnym, nowocześniejszym 1Ds Mark III, zlikwidował go, na co zwróciła mi uwagę pani Marcelina, w swoim interesującym komentarzu do mojego wpisu o bracketingu ISO.

Leszek zaproponował abym wykonał próbę i w Camera Raw zrobił z jednego zdjęcia dwa kolejne, każde z innym „naświetleniem” przez ustawienie suwaka Ekspozycja raz na +2, a raz na -2. Jego zdaniem po złożeniu trzech takich zdjęć w programie HDR rezultat powinien być taki sam jak HDR z trzech zdjęć różniących się w takim samym stopniu czułością ISO. Wątpiłem, ale pomysł porównania takich HDR-ów spodobał mi się i gdy tylko słońce wyszło zza chmur ustawiłem aparat na statywie i zacząłem fotografować. Robiłem zdjęcia w mieszkaniu, bo to mi najłatwiej, a gdy promienie słońca wpadają do pokoju kontrast jest duży, większy niż może to uchwycić czujnik mojego aparatu.

Najpierw zrobiłem trzy identycznie naświetlone zdjęcia z czułością ISO 400, ale zorientowałem się, że jest to czułość za niska, bo dolną granicę ISO mam w aparacie ustawioną na ISO 200, więc następne trzy zdjęcia zrobiłem przy czułości ISO 800. No, ale żeby można było próbny HDR porównać z HDR-em zrobionym wedle zasad sztuki, zrobiłem jeszcze trzy zdjęcia w trybie programu AE, z preselekcją przysłony (Av), przysłoną ustawioną na f/16, przy czułości jak w zdjęciach poprzednich: ISO 800.

Trzech kolejnych zdjęć przy ustawieniu manualnym (M) i przysłonie f/16, ale z różnymi czułościami: ISO 200, ISO 800 i ISO 3200 nie udało mi się zrobić, ponieważ chmury zasnuły niebo i zdjęcia byłyby nieporównywalne. Eksperyment nie został więc dokończony, ale co zrobiłem pokazuję niżej. Najpierw jednak wyjaśnienie dlaczego zrobiłem trzy identycznie naświetlone zdjęcia, a nie jedno, z którego mogłem przecież zrobić trzy o różnej jasności, manipulując w Camera Raw suwakiem Ekspozycja. Zrobiłem tak z tego powodu, że używany przeze mnie dawniej program Oloneo PhotoEngine był w wersji beta i nie przetwarzał do HDR zdjęć z identycznym exifem. Teraz mam taki, który przetwarza, ale to sprawdziłem dopiero wczoraj. Skoro tak, to trzy zamieszczone poniżej zdjęcia zrobiłem tylko z jednego przestawiając suwak Ekspozycja: +2, 0, -2 i zapisując wszystkie w formacie TIFF:

Program Oloneo PhotoEngine zamienił trzy TIFF-y w jedną fotografię o wysokiej rozdzielczości tonalnej, zmapowanej oczywiście do stanu umożliwiającego wyświetlenie na ekranie:

Na koniec jest do porównania fotografia złożona z trzech zdjęć (RAW), rzeczywiście różnie naświetlonych w autobracketingu, z ustawieniem ekspozycji ± 2EV. Jak widać różnice są bardzo duże bo tego, czego nie uchwycił czujnik aparatu, program nie  jest w stanie dodać. Jak natomiast wypadnie porównanie fotografii wykonanej „jak należy”, z fotografią HDR różniącą się czułością ISO pokażę gdy zrobię, a zrobię, gdy pogoda i czas mi na to pozwoli.

Informacje o aamroczek

Fotografik, członek ZPAF, autor 12 książek w tym 3 albumów fotograficznych. Wydał 4 książki dla fotografujących sprzedane o łącznym nakładzie ponad 90000 egzemplarzy: "O fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu", "Książka o fotografowaniu dzieci" oraz "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available light do HDR".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografie, Rozmaitości, Sprzęt i technika i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Eksperyment z HDR

 1. Marek Koteluk pisze:

  Ciekawe czy złożenie w innym programie da lepszy efekt ?
  Proszę przetestować najnowsze moje odkrycie plugin do Photoshopa FreeHDR.
  Test i link na stronie :
  http://oxygenum.ovh.org/HDR.html

  Pozdrawiam Marek

Możliwość komentowania jest wyłączona.